Analytik: Dezinformace mohou určit výsledek voleb

foto Novináři, mikrofony - ilustrační foto.

Praha - Dezinformační kampaně by mohly rozhodnout české prezidentské volby, uvedl dnes pro ČTK analytik Roman Máca, který se problematikou zabývá. Máca v komentáři reagoval na prohlášení prezidentského kandidáta Jana Drahoše, podle nějž zahraniční tajné služby šířením dezinformací ovlivňují volby. Máca uvedl, že podsouváním nepravdivých informací veřejnosti se dají výsledky změnit v řádu procent.

"Zvlášť u prezidentských voleb, kde se ve druhém kole vybírá jeden nebo druhý kandidát a rozdíl mezi nimi je několik procent, mohou mít dezinformační kampaně zásadní vliv," řekl analytik působící v týmu Kremlin Watch, který patří pod think tank Evropské hodnoty.

Vysledovat, do jaké míry se voliči při svém rozhodování řídili tou či onou informací je však obtížné, podotkl Máca. Proto je podle něj nepravděpodobné, že by činnost dezinformačních webů mohla vést až ke zpochybnění výsledků hlasování.

Drahoš, který se dnes kvůli obavám o průběh voleb sešel s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), vycházel ze zkušeností z Francie, Německa nebo USA. "Tajné služby v těchto zemích dnes víceméně jasně konstatují, že k něčemu takovému docházelo. Také říkají, z kterých zdrojů nebo z které strany to ovlivňování voleb bylo," uvedl k zahraničním zkušenostem. "Nemám žádný důvod pochybovat, že k ovlivňování voleb docházelo," řekl Drahoš i s odkazem na nedávné české sněmovní volby. Ovlivňování voličů podle něj zprostředkovávala média a servery propojené s ruskou tajnou službou.

Máca podotkl, že ve výročních zprávách české Bezpečnostní informační služby (BIS) se objevují informace o snahách některých zemí zasahovat do českých vnitřních záležitostí. "Podle BIS je to zejména ze strany Ruska a Číny. Tyto země budou podle mého názoru mít eminentní zájem na tom, aby jejich kandidát prošel úspěšně volbami," řekl Máca.

Obrana proti nepravdivým informacím je podle Máci možná ve dvou rovinách. "Stát může reagovat například tím, že vyhostí nějaké diplomaty nebo zpravodajce s diplomatickým krytím," popsal. Druhou cestou je snaha občanů ověřovat si zprávy a přistupovat k nim kriticky. "Obávám se, že řada lidí spíše jen přijímá to, co potvrzuje jejich názory," míní.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je středa 19. září 2018

Očekáváme v 21:00 21°C

Celá předpověď