Analytik: Burzovní cena plynu letos stoupla o 120 procent, drahé kovy zlevnily

foto Zlato - zlaté cihly - ilustrační foto.

Praha - Burzovní cena plynu vzrostla od začátku roku do konce září o 120 procent, severomořská ropa Brent zdražila o deset procent, cena měsíčního kontraktu elektřiny přidala 55 procent. Naopak drahé i průmyslové kovy vesměs zlevnily. Výrazně zdražily hlavní zemědělské komodity jako pšenice nebo kukuřice. ČTK to řekl analytik investiční společnosti XTB Jiří Tyleček. Ceny komodit na světových trzích letos podle něj procházejí extrémními výkyvy.

Tyleček dále uvedl, že z dalších komodit vyčnívají ceny pšenice, která od začátku roku zdražila o 137 procent, a kukuřice, jejíž cena na trzích stoupla o 80 procent. Bavlna podle něj naopak letos ztratila 25 procent ceny.

Cena zlata za devět měsíců letošního roku klesla o 7,8 procenta na 1660 dolarů (asi 41.700 Kč) za troyskou unci, doplnil ředitel společnosti Gold.plus Martin Stránský. V září podle něj zlato pokračovalo v poklesu, když proti konci srpna ztratilo 50 dolarů. "Nejdražší bylo krátce po zahájení ruské invaze na Ukrajinu na začátku března, kdy jeho cena dosáhla na 2050 dolarů. Podobný vývoj zaznamenaly i ostatní drahé kovy s výjimkou palladia, které naopak letos o pětinu posílilo," uvedl Stránský.

Stříbro podle něj vykázalo od začátku roku pokles o 17,8 procenta na 18,8 dolaru (zhruba 470 korun) za unci. Cena platiny klesla o 9,9 procenta na 860,6 dolarů. Palladium, které se také používá v automobilových katalyzátorech, naopak posílilo o 21,1 procenta na 2209 dolarů.

"Zatímco zlato nebo stříbro ovlivňuje zejména vývoj na kapitálových trzích, mimo jiné i růst úrokových sazeb, platina a palladium jsou brány spíše jako surovina pro různá průmyslová odvětví. Na cenu má tedy vliv poptávka automobilek. Pro palladium je zásadní i to, že téměř polovina jeho světové těžby se nachází v Rusku, na které západní země uvalily sankce. To vede k růstu jeho ceny," dodal Stránský.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

-1°C

Dnes je sobota 28. ledna 2023

Očekáváme v 21:00 -3°C

Celá předpověď