Analytici: Za únorovým poklesem průmyslu jsou potíže v dodávkách komponent

foto Výrobní linka v automobilce - ilustrační foto.

Praha - Za únorovým poklesem českého průmyslu jsou komplikace v dopravě a v dodávkách potřebných komponent pro výrobu motorových vozidel, shodli se analytici oslovení ČTK. K meziročnímu nárůstu by se mohl podle nich průmysl vrátit již v březnu. Český průmysl v únoru přešel do meziročního poklesu o 2,6 procenta z lednového růstu o 0,3 procenta, oznámil dnes Český statistický úřad (ČSÚ).

"Tuzemský průmysl v letošním roce zatím nenavázal na silný závěr minulého roku. To je do velké míry způsobeno problémy v subdodavatelském řetězci, kdy zejména automobilkám chybí potřebné polovodiče a musely tak výrobu některých modelů omezit," uvedl analytik ING Bank Jakub Seidler. Z tohoto pohledu jsou tak čísla z průmyslu opticky podhodnocená, protože poptávka po výrobcích zůstává solidní. Ačkoli problémy s čipy budou výrobu omezovat i v příštích měsících, vývoj v zahraničí zůstává prozatím příznivý, což naznačuje i solidní růst nových zakázek, dodal.

Se zlepšením v zásobování lze očekávat i rychlejší náběh výroby, souhlasil analytik ČSOB Petr Dufek. Průmysl by tak měl opět začít podporovat ekonomický růst a sehrávat významnější roli, jako tomu bylo ve druhé polovině loňského roku. Na první pohled to podle něj bude vidět už na březnových výsledcích, které se začnou srovnávat s velmi slabými statistickými základy loňského roku. Dvojciferné nárůsty pak budou vypadat impozantně nejenom v případě průmyslu, ale i některých služeb, které loni ve druhém čtvrtletí zažily první covidovou ránu, podotkl.

Nadějí pro český průmysl je příznivá ekonomická situace v zahraničí, míní analytik Deloitte David Marek. Růst ekonomiky v eurozóně není sice tak rychlý, jak se očekávalo, ovšem ekonomika USA se může těšit na výrazný fiskální stimul a solidní tempo si drží asijské ekonomiky. Ačkoli české firmy vyváží svou produkci zejména do eurozóny, finální produkce s českou přidanou hodnotou často končí v USA či Asii, poznamenal.

Zatímco za rok 2020 jako celek průmyslová výroba klesla o 7,2 procenta, za celý rok 2021 čeká analytik Generali Investments Radomír Jáč růst v rozmezí pět až šest procent. Letos bude tuzemský průmysl profitovat z oživení růstu světové ekonomiky a s tím i z oživení růstu exportů. Díky příznivé srovnávací základně lze podle něj předpokládat, že se tuzemská průmyslová výroba vrátí k meziročnímu růstu již v údajích za letošní březen.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je pátek 23. dubna 2021

Očekáváme v 3:00 3°C

Celá předpověď