Analytici: Za přebytkem rozpočtu je hlavně svižný ekonomický růst

foto Svařovna - průmysl - ilustrační foto.

Praha - Důvodem přebytku rozpočtu za rok 2018 je zejména svižný ekonomický růst a související růst mezd, shodli se analytici oslovení ČTK. Rychleji podle nich rostly hlavně příjmy z výběru daní a z pojistného. Hospodaření státu loni skončilo s přebytkem 2,9 miliardy Kč, oznámila dnes na tiskové konferenci ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Schválený rozpočet na loňský rok přitom počítal se schodkem 50 miliard korun. Podobný deficit očekávají ekonomové i v letošním roce, schválený rozpočet přitom počítá se schodkem 40 miliard korun.

"S růstem mezd stoupají též příjmy státní kasy, ať už kvůli vyšší dani z příjmu nebo zejména vyšším odvodům. Příjmy z pojistného na sociální zabezpečení loni narostly o výrazně více, než s čím rozpočet počítal, a to zhruba o 20 miliard korun," uvedl analytik Czech Fund Lukáš Kovanda. To je ovšem podle něj zároveň jeden z důkazů toho, že lepší než předpokládané rozpočtové plnění bylo loni spíše výsledkem ekonomické prosperity než opatření zaváděných na podporu daňového výběru.

Vývoj státního rozpočtu ČR od roku 2001 do roku 2019.
V průběhu roku bylo již jasné, že se pokladnu daří lépe plnit, takže vláda mohla popustit uzdu i na výdajové straně, doplnil analytik Komerční banky Jakub Matějů. Výdaje tak proti předchozímu roku vzrostly o 9,5 procenta a o 1,8 procenta překonaly rozpočtové plány. Rostly zejména výdaje na sociální dávky včetně důchodů. Rozběhly se i veřejné investice. Hlavně výdaje na investiční projekty se spolufinancováním z fondů EU se proti loňsku téměř zdvojnásobily. Zbývá doufat, že se vykázané investice přetaví v nové kilometry železničních tratí, dálnic, či do vyšší kvality vzdělávání, dodal.

Závěr roku bývá pro státní rozpočet tradičně horší, nicméně tento rok se podařilo státu tento jev potlačit vyšším výběrem daní, upozornil analytik Raiffeisenbank František Táborský. Nejvyšší nárůst ve výběru zaznamenalo pojistné na sociálním zabezpečení, DPH a daň z příjmu fyzických osob. Naopak zaostává podle něj výběr daně z příjmu právnických osob, která reflektuje snižující marže firem a nárůst investic z důvodu nedostatečných kapacit a rostoucích mzdových nákladů.

V příštím roce podle Táborského příjmová strana státního rozpočtu už nebude tak příznivá vzhledem ke zpomalující ekonomice a rostoucím úrokovým sazbám. Na druhou stranu nepředpokládá, že poleví tlak na další zvyšování platů státních zaměstnanců. Očekává i vyšší výdaje na obranu.

K výhledu rozpočtu na rok 2019 Matějů připomněl, že ekonomika začala již ve druhé polovině loňského roku zpomalovat. Optimistický vládní scénář vývoje příjmů se tak podle něj nemusí naplnit. Se slabším růstem ekonomiky budou souviset i vyšší výdaje na sociální dávky. "Proto soudíme, že schodek bude v příštím roce proti plánům ministerstva hlubší a dosáhne 50 miliard korun," odhadl.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je čtvrtek 18. července 2019

Očekáváme v 5:00 15°C

Celá předpověď