Analytici: Tržby táhnou ekonomiku, stavebnictví rostlo díky počasí

foto Nákupy v obchodním centru - ilustrační foto.

Praha - Údaje o lednovém vývoji maloobchodních tržeb ukazují podle analytiků na výborný stav české ekonomiky. Spotřeba by nadále měla zůstat pilířem hospodářského růstu. Naopak výrazný růst stavebnictví o 33,6 procenta podle expertů nelze přeceňovat, způsobilo ho hlavně teplé počasí.

Tržby podle analytiků potvrzují výborný stav ekonomiky

Údaje o lednovém vývoji maloobchodních tržeb, které dnes zveřejnil Český statistický úřad, ukazují na výborný stav české ekonomiky. Spotřeba navíc zůstane pilířem ekonomického růstu i letos. Vyplývá to z vyjádření analytiků oslovených ČTK. Podle jejich odhadů za celý letošní rok maloobchodní tržby vzrostou o zhruba sedm procent.

Maloobchodní tržby, vývoj od ledna 2017 do ledna 2018.
 Tržby v maloobchodě bez motorových vozidel v lednu zrychlily meziroční růst na 8,2 procenta z prosincových 4,6 procenta. Zvýšily se tržby za nepotravinářské zboží, pohonné hmoty i potraviny. Největší vliv na meziroční růst měl prodej zboží přes internet nebo zásilkovou službu.

"Tržby v maloobchodě letos v lednu povzbuzoval dozvuk prodejně veleúspěšných vánočních svátků a povánočních výprodejů, které se protáhly právě až do ledna. Spotřeba domácností tak zůstává pilířem českého ekonomického růstu i v roce 2018. Za celý letošní rok by tak růst maloobchodních tržeb měl atakovat úroveň sedmi procent," uvedl hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda.

Hlavní ekonom Deloitte David Marek upozornil, že za růstem poptávky domácností stojí tři hlavní faktory. Jde o stále klesající nezaměstnanost, zrychlení růstu mezd a více optimismu. "Zkrátka růst ekonomiky se projevuje zvyšováním životní úrovně, tedy alespoň v materiální rovině. Již čtvrtým rokem spotřeba domácností stoupá a prozatím to nevypadá, že by se v nejbližších měsících měla situace změnit," uvedl.

V samotném lednu podle ekonomky Komerční banky Moniky Junicke lidé pravděpodobně utráceli vánoční peněžení dary za nákupy ve slevách a sezónních výprodejích.

"Pro letošní rok předpokládáme průměrný růst tržeb kolem sedmi procent. Spotřeba domácností bude nadále hlavním motorem růstu české ekonomiky," uvedl i analytik Raiffeisenbank Jakub Červenka. Silný růst maloobchodních tržeb bude pokračovat podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka i v dalších měsících letošního roku, což se podle něj promítne i v silném příspěvku spotřeby domácností do růstu HDP.

Analytici: Výrazný růst stavebnictví nelze přeceňovat

Výrazný lednový růst stavebnictví o 33,6 procenta nelze přeceňovat, způsobilo ho hlavně teplé počasí. V dalších měsících by jeho výkon mohly pozitivně ovlivnit evropské dotace, očekávané zvýšené výdaje před podzimními komunálními volbami nebo dopady novely stavebního zákona. Naopak problémem může být nedostatek veřejných zakázek v oblasti infrastruktury a také možný nedostatek pracovníků. Uvedli to analytici. Pro letošní rok očekávají meziroční růst o pět až sedm procent. Loni podle revidovaného údaje ČSÚ stavebnictví vzrostlo o 3,3 procenta.

Srovnání průmyslové výroby a stavební produkce za posledních dvanáct měsíců - meziroční hodnoty. "Aktivita ve stavebnictví je v zimních měsících kvůli klimatickým podmínkám velmi nízká. Pokud ale nemrzne, může spousta stavebních činností pokračovat. A to se právě stalo v letošním lednu. V relativně nízkých měsíčních objemech stavební produkce se můžou tyto vlivy promítat do takto obrovských výkyvů meziroční dynamiky," uvedl analytik Komerční banky Marek Dřímal.

Podle údajů ČSÚ se leden dlouhodobě podílí na celoročních výkonech stavebnictví pouze čtyřmi procenty. Letošní leden byl čtvrtý nejteplejší od roku 1961. Meziroční rozdíl v průměrných teplotách dosáhl 7,4 stupně.

Podle Dřímala však rozhodně nejde o začátek nějakého boomu ve stavebnictví, v porovnání s prosincem stavebnictví po očištění o sezonní vlivy vzrostlo totiž jen o 0,8 procenta. "V letošním roce musí stát mimo jiné vyčerpat část peněz z evropských fondů. Zároveň se blíží volby do místních zastupitelstev, což by mohlo rozhýbat útraty velmi přebytkových místních rozpočtů," uvedl dále Dřímal. Letos očekává růst stavebnictví o sedm procent.

Podle analytika společnosti Cyrrus Lukáše Kovandy se kromě teplého počasí pozitivně projevily jak rychlejší čerpání evropských dotací, tak efekt novely stavebního zákona. "Podobně výrazný růst se podařil naposledy v únoru 2007, kdy vrcholil tehdejší předkrizový stavební boom," doplnil Kovanda. V únoru 2007 stavebnictví meziročně vzrostlo o 33,1 procenta.

"Leden nebývá pro stavebnictví měsícem směrodatným pro celoroční vývoj. Výkony bývají až o polovinu nižší oproti průměrnému měsíci. Meziroční zvýšení samo o sobě nelze přeceňovat. Pomohly mu nepochybně nadprůměrné teploty," sdělil analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Na místě je podle něj opatrný optimismus. Za celý rok očekává růst o pět procent.

Také podle analytika ČSOB Petra Dufka nelze čísla za první měsíc přeceňovat. "Ovšem předpokládáme, že stavebnictví se bude dařit i ve zbytku roku. Nové zakázky začaly opět růst, nicméně rozhodně nelze hovořit o počátku stavebního boomu. Spíše se jedná o lehký odraz ode dna," podotkl Dufek. Kromě nedostatku veřejných zakázek v oblasti infrastruktury upozornil také na možný nedostatek pracovníků.

Podle prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václava Matyáše je potřeba vzít v potaz také nízkou srovnávací základnu z loňského roku. "Při hodnocení vývoje českého stavebnictví jsme tedy s nadšením raději opatrní. Teprve několik výrazně pozitivních měsíčních výsledků za sebou může napovědět, že jde o trend, nikoliv o ojedinělý úkaz," dodal Matyáš.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je neděle 24. února 2019

Očekáváme v 7:00 -4°C

Celá předpověď