Analytici: Trump možná pomohl Palestincům z východního Jeruzaléma

foto Ilustrační foto - Americký prezident Donald Trump.

Jeruzalém - Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele může mít nečekaný důsledek. Podle komentáře izraelského listu Haarec bude muset Izrael udělit občanství více než 300.000 Palestinců žijících bez izraelského občanství ve východním Jeruzalému, čemuž se dosud bránil.

Je faktem, že 40 procent občanů Jeruzaléma nemá izraelské občanství, ačkoli Izrael město sjednotil a prohlásil za svou metropoli už v roce 1980. Východní část byla tradičně domovem Arabů, kteří tam stále žijí, ovšem bez práva volit do parlamentu sídlícího v Jeruzalému.

Trumpovo středeční oznámení je symbolické a z praktického hlediska nemá význam. V praxi město funguje jako metropole od roku 1949, zahraniční návštěvníci dávno netrvají na oficiálních schůzkách v Tel Avivu, pouze na tom, že se jedná v západní části Jeruzaléma.

Chce-li palestinská samospráva Mahmúda Abbáse "prodat" Palestincům myšlenku vlastního státu, pak se jí to nemůže podařit bez slibu, že hlavním městem bude Al-Kuds (arabský výraz pro Jeruzalém). Americké uznání i východní části za hlavní město Izraele znamená, že naděje na vyjednání palestinského státu padají. Palestinské vedení musí najít něco jiného, co by mohlo občanům nabídnout - od získání izraelského občanství po ozbrojený nebo nenásilný odboj, tvrdí v listu Haarec analytik Ofer Zalzberg.

Trumpovo rozhodnutí nepřinese do Jeruzaléma násilí ze dne na den. Budou nepokoje při pátečních modlitbách v mešitách na Chrámové hoře i na Západním břehu Jordánu. I druhá intifáda - povstání proti Izraeli - vypukla až dva měsíce po krachu campdavidských jednání v roce 2000. I když se další intifáda nespustí a izraelské vládě se podaří umlčet chmurná proroctví levice, na Palestince určitě dopadne beznaděj v otázce vlastního státu. Projevit se může v podobě vyhlášení svaté války k záchraně mešity Al-Aksá (ve východním Jeruzalémě), ale také voláním po většímu zapojení do izraelské společnosti. Čekat na mesiáše v podobě vlastního státu ztratilo smysl.

V Izraeli není už nějaký čas diskuse o občanství pro Araby z východního Jeruzaléma tabu. Je tedy Izrael připravit zaplatit svou cenu za sjednocení Jeruzaléma? Tou cenou nejsou vágní sliby ani posílená policie na Starém Městě. Tou cenou je občanství pro 320.000 Palestinců žijících ve sjednoceném Jeruzalému. Bez toho má pravdu mezinárodní společenství (vyjma Trumpa), když říká, že pokud žijí ve městě lidé bez volebního práva, pak Izrael není svrchovaným pánem Jeruzaléma.

Pouze udělení občanství bude znamenat skutečné sjednocení věčného Jeruzaléma, i když to definitivně zničí debatu o vzniku palestinského státu. Izrael pak bude muset vyřešit i to, zda dá občanství i Palestincům na Západním břehu Jordánu a nakonec i v Gaze, píše v listu Haarec Zalzberg.

Americké oznámení lze podle něj tedy přece jen chápat jako přiblížení se ke stavu, kdy bude izraelská vláda muset přistoupit k něčemu, co z celé duše nenávidí, totiž k rozhodnutí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je středa 14. listopadu 2018

Očekáváme v 1:00 1°C

Celá předpověď