Analytici: Letošní schodek rozpočtu může být vyšší než loňský

foto Vývoj bilance státního rozpočtu ČR.

Praha - Deficit státního rozpočtu v letošním roce může být kvůli daňovému balíčku a pokračující pandemii ještě vyšší, než byl loňský. Vyplývá to z odhadů analytiků, které dnes ČTK oslovila. Hospodaření státu loni skončilo ve schodku 367,4 miliardy korun, uvedlo ministerstvo financí. Stále to ale podle analytiků neznamená rozvrat veřejných financí. Loňský výsledek, který je nejhorší od vzniku ČR, ovlivnily dopady pandemie nového koronaviru.

Vzhledem k průběžným informacím, které přicházely v průběhu roku, není prosincový výsledek velkým překvapením, řekl ČTK analytik Raiffeisenbank Vít Hradil. Byť jde na české poměry o schodek obří, ekonomický šok, kterým si země prochází, si podle něj významnou fiskální podporu žádal. Pro tento rok Hradil aktuálně pracuje s odhadem schodku 400 miliard Kč.

Příjmy rozpočtu se podle něj opět budou vyvíjet lépe, než s čím rozpočet aktuálně počítá, ovšem naopak hůře dopadnou výdaje. Nejde jen o nedávno schválený daňový balíček, ale vzhledem k nadcházejícím volbám předpokládá, že se najde ještě dostatek dalších příležitostí k přilepšení klíčovým voličským skupinám.

"Pokladní plnění státního rozpočtu odhalilo fatální selhání vlády při řízení státní kasy. Přestože byl rozpočet několikrát předěláván, stejně se zásadně odchýlil od svého plánu. Jako by státní finance řídil koronavirus, a nikoli vláda," uvedl hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Nad enormním schodkem státního rozpočtu a celý veřejných financí podle analytika Trinity Bank Lukáše Kovandy nelze jásat. Prakticky jakýkoli výraznější nárůst veřejného zadlužení je varovný. A to před sebou ČR stále má nutnost důchodové reformy či reformy financování veřejné zdravotní péče, upozornil. Hovořit však o rozvratu veřejných financí je podle něj nepřípadné. Rozvratem veřejných financí lze chápat situaci, kdy je veřejný dluh v poměru k hrubému domácímu produktu tak vysoký, že snižuje hospodářský růst dané ekonomiky, dodal.

I přes rekordní deficit v loňském roce však letošní rok směřuje k deficitu ještě vyššímu, a to pravděpodobně nad 400 miliard Kč, tedy přes sedm procent HDP, upozornil analytik ING Bank Jakub Seidler. Oficiální deficit je stanoven na 320 miliard Kč, daňový balíček a snížení daní však podle něj přinesou další výpadek kolem 100 miliard Kč. Mírně tak překoná sedm procent HDP.

Analytik Generali Investments Radomír Jáč míní, že lze najít faktory, jež budou letošní celoroční rozpočtový schodek tlačit nad schválenou úroveň 320 miliard korun a dokonce nad úroveň schodku vykázaného za rok 2020. Zároveň se ale podle něj rýsují faktory, jež mohou rozpočtu i ekonomice jako celku pomoci nad rámec původních očekávání. Samotné ministerstvo financí avizuje, že rozpočet na rok 2021 bude novelizován. "Osobně očekávám, že rozpočtový schodek může být letos podobný číslu, jež bylo čerstvě zveřejněno za rok 2020," odhadl.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je čtvrtek 29. července 2021

Očekáváme v 19:00 24°C

Celá předpověď