Analytici: Koruna je nejsilnější od února hlavně díky vývoji na světových trzích

foto Bankovky dolaru a eura. Ilustrační foto. 

Praha - Za posílením koruny k euru i dolaru na nejsilnější úrovně od letošního února je především vývoj na světových trzích a změna přístupu investorů k rizikovějším aktivům, mezi které řadí i českou měnu. Vyplývá to z ankety ČTK mezi analytiky. Další vývoj koruny bude podle nich záviset na krocích centrálních bank v EU a USA. Pokračující posilování české měny spíše čekat nelze, uvedli.

"Od začátku listopadu koruna posílila na páru s americkým dolarem o 5,9 procenta na 23,59 Kč/USD. K euru zpevnila o 0,67 procenta na aktuálních 24,31 Kč/EUR. Při pohledu na regionální měny jako je polský zlotý a maďarský forint zjistíme, že na páru s eurem jsou zisky procentuálně téměř identické. Posílení koruny tedy nijak nehovoří o koruně samotné, ale spíše o trhu jako celku," řekl ČTK analytik XTB Štěpán Hájek.

Nelze podle něj do konce roku čekat u kurzu koruny vůči euru výraznější změny.

"Aktuální korunové posílení přesto považujeme za poněkud předčasné a ne zcela založené na reálných ekonomických základech. V dohledné době tak počítáme spíše s korekcí zpět do okolí 24,50 Kč/EUR," uvedl hlavní ekonom Cyrrus Vít Hradil.

Koruně podle něj v uplynulých týdnech pomohlo částečné vyřešení problémů s dodávkami energií na evropském trhu, obrat ve výhledu nastavení měnové politiky Evropské centrální banky (ECB) a amerického Fedu a rovněž intervence České národní banky společně s novým odhadem vývoje kurzu koruny ze strany centrální banky.

"Posílení koruny jako rizikového aktiva se prakticky dokonale kryje i s nárůstem hodnot světových akciových indexových trhů. Tato pozitivní nálada pramenila především z poklesu inflace v USA, což následně vedlo ke snížení výnosů z amerických desetiletých dluhopisů a oslabení amerického dolaru, který se vrátil zpět nad paritu s eurem," upozornil analytik Purple Trading Jaroslav Tupý.

Pomohly podle něj také intervence ČNB a její nové odhady k vývoji kurzu koruny. ČNB nově čeká příští rok korzu koruny na průměrných 24,80 Kč/EUR. Pokud ale bude ECB pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb, atraktivita koruny se pro investory sníží, což povede k oslabování koruny, poznamenal Tupý.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 29. května 2023

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď