Analytici: Doba investicím nepřeje, reality mohou přinést pěkné zhodnocení

foto Výstavba bytů - ilustrační foto.

Praha - Doba vysoké inflace investicím nyní nepřeje, přesto některé dlouhodobé investice typu realit mohou přinést v budoucnu pěkné zhodnocení. Trefou do černého mohou být alternativní typy investic, jako jsou například drahý alkohol, historické mince nebo veterány. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Otázkou je další vývoj cen akcií - některé z nich už spadly na zajímavé ceny, uvedli.

"Aktuálně mohou akcie podobně jako ostatní riziková aktiva vykázat další pokles. Růst sazeb je do současného ocenění z velké části promítnut, nicméně burzy ještě mohou ztrácet pod vlivem očekávaného poklesu hospodářských výsledků," řekl ČTK analytik Cyrrusu Tomáš Pfeiler. Vyplatit se podle něj může nákup garantovaných certifikátů, zatím by se spíše vyhnul vládním dluhopisům s fixním kuponem a zlatu.

Na druhou stranu je však doba velmi příhodná na budování dlouhodobého portfolia, míní analytik XTB Jiří Tyleček. "Mnohé zajímavé akcie spadly z maxim o desítky procent. Například společnost Google se nyní prodává s třetinovou slevou. Akcie společnosti Meta už ztrácejí dvě třetiny a relativně stabilní Apple se prodává pětinu pod svými maximy," podotkl.

Díky růstu úrokových sazeb klesly ceny aktiv v mnoha sektorech, uvedl obchodní ředitel Wood & Company Petr Beneš. Zejména jde o odvětví navázané na fixně úročené výnosy. "U akcií jde především o realitní sektor, kde se řada firem obchoduje s velkým diskontem, tedy rozdílem mezi hodnotou vlastněných nemovitostí a tržní kapitalizací. Pro konzervativní investory, kteří nemají rádi rozkolísané veřejně obchodované akcie, jsou alternativou realitní fondy. Příznivý poměr rizika a výnosu představují například kancelářské budovy," dodal.

"Každý by si asi přál najít investiční instrument, který porazí 17procentní inflaci, takový ale bohužel asi neexistuje," poznamenal analytik Portu Filip Louženský. "I když jsou trhy v poklesu, výsledky firem za první polovinu roku nejsou vůbec špatné. Pakliže se jim bude dařit dobře a inflace začne klesat rychleji než dosud, je možné očekávat zvrat," dodal.

"Zajímavou alternativou je investice do uměleckých děl. Ty v posledních letech celkem konstantně rostou a jsou imunní vůči vnějším makroekonomickým či politickým vlivům," souhlasil zakladatel finanční skupiny CFIG Martin Chovanec.

Ředitel úseku investic Tesla investiční společnosti Tomáš Jícha vidí stále jako nejvhodnější z hlediska dlouhodobé udržitelnosti investice do nemovitostí. Zvláště pak za současné situace, která se vyznačuje nepřehledností v cenách energií a celkovou nejistotou, způsobenou především válkou na Ukrajině. Nemovitosti budou podle něj i nadále poskytovat nízké riziko investic, stabilitu a z dlouhodobějšího hlediska zajištěný výnos.

"Lidé by neměli zapomínat ani na vytvoření dostatečné rezervy v hotovosti uložená například na spořícím účtě, která pomůže přečkat i těžší období a vyšší účty," uzavřel analytik Purple Trading Petr Lajsek.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je čtvrtek 8. prosince 2022

Očekáváme v 21:00 0°C

Celá předpověď