Analytici: ČNB v květnu dala z devizových rezerv na obranu koruny 86 miliard Kč

foto Devizové rezervy České národní banky (ČNB) ke konci června meziročně vzrostly o 10,7 miliardy eur na 151,3 miliardy eur. Meziměsíčně klesly o 5,2 miliardy eur. Ve srovnání s květnem se rezervy snížily také v korunách a dolarech, proti loňskému červnu stouply v korunách, zatímco v dolarech klesly. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes na svém webu zveřejnila ČNB.

Praha - Česká národní banka v květnu ze svých devizových rezerv vynaložila na obranu koruny před oslabením téměř 3,5 miliardy eur (86 miliard Kč), což byl nejvyšší objem intervencí od ukončení kurzového závazku v roce 2017. ČTK o tom s poukazem na data ČNB informovali analytici.

Analytik Komerční banky Jaromír Gec připomněl, že v roce 2017 ČNB naopak bránila koruně v posílení, což její rezervy navyšovalo. Nyní se ČNB snaží zabránit oslabení koruny, které by dále posilovalo inflační tlaky prostřednictvím zdražování dovozů. "Dnešní data tak překonala náš dřívější odhad 2,5 miliardy eur (62 miliard Kč) ," dodal.

Současné intervence ve prospěch koruny a snižování rezerv ČNB však nemusí být vnímáno negativně, doplnil analytik České bankovní asociace Jakub Seidler. Lze podle něj na ně nahlížet jako na normalizaci situace po kurzovém závazku ČNB z let 2013 až 2017, kdy ČNB vytvořila přes dva biliony nových korun, které ovlivňují finanční sektor dodnes.

Ještě větší byl objem intervencí podle Gece v červnu. Desetidenní bilance ČNB ze závěru června indikuje, že centrální banka mohla za celý měsíc vynaložit přes pět miliard eur (124 miliard Kč). Dnes zveřejněný stav devizových rezerv ukazuje, že ty ke konci června klesly proti květnu o 5,2 miliardy eur (128 miliard Kč). Za květen a červen tak mohly spotové operace ČNB přesáhnout 8,5 miliardy eur (457 miliard Kč), tedy více než pět procent devizových rezerv.

"Tomu, že intervence pokračují i po obměně bankovní rady na začátku července, podle nás nasvědčují v prostředí zvýšené averze k měnám rozvíjejících se trhů nejen minimální pohyby spotového kurzu, ale i denní data o likviditě v tuzemském bankovním sektoru," uvedl Gec.

ČNB začala intervenovat za posílení koruny 12. května, den po jmenování Aleše Michla guvernérem ČNB.. "Je to její teprve druhá intervence za posílení koruny od roku 2000. První se uskutečnila krátce po zahájení ruské invaze na Ukrajinu letos v zimě," upozornil analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda. ČNB tak letos v květnu, od 12. do 31. května, vynaložila 4,4 miliardy Kč denně, aby korunu ubránila před výraznějším oslabením.

ČNB v intervencích pokračuje i v červenci, dodal Kovanda. Celkový objem intervence už nyní podle něj zřejmě přesahuje 200 miliard korun. Koruna po jmenování Michla guvernérem začala citelně oslabovat. Michl uvedl, že hodlá klíčové úrokové sazby ČNB nechat po nějaký čas na stabilizované úrovni. To si trhy vyložily jako takzvaný holubičí signál, tedy jako signál slabšího odhodlání bojovat s inflací, vysvětlil Kovanda.

Tlaky na oslabení koruny pravděpodobně ještě vydrží, odhadl Gec. Domnívá se, že ČNB bude buď dál pokračovat v devizových intervencích, nebo bankovní rada v novém složení nakonec dál zvýší sazby.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 3. října 2022

Očekáváme v 15:00 14°C

Celá předpověď