Analytici: ČEZ v pololetí meziročně navýšil čistý zisk i tržby

foto Sídlo společnosti ČEZ v Praze - ilustrační foto.

Praha - Energetická společnost ČEZ v prvním pololetí letošního roku meziročně navýšila čistý zisk i tržby. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Důvodem jsou podle nich mimo jiné vyšší prodejní ceny elektřiny. V loňském prvním pololetí zvýšil ČEZ čistý zisk meziročně o 45 procent na 11,2 miliardy korun, tržby vzrostly o 13,8 miliardy na 100 miliard korun. Analytici odhadují, že letošní pololetní tržby ČEZ 100 miliard překonají, čistý zisk by se pak mohl pohybovat kolem 16 miliard korun. Pololetní výsledky i výsledky za samotné druhé čtvrtletí oznámí firma v úterý ráno.

"Za první pololetí čekáme od ČEZ velmi dobrý 23procentní meziroční růst zisku díky asi o 15 procent vyšším zajištěným cenám elektřiny a ziskům z plynoucím z rozdílu mezi cenami elektřiny na burze u nás a v Německu," uvedl analytik České spořitelny Petr Bártek. Výroba by podle něj měla být meziročně naopak znatelně nižší kvůli plánovaným odstávkám jaderných zdrojů a kvůli propadu výroby z uhlí.

"Ten částečně vyvažuje rostoucí ziskovost paroplynové elektrárny v Počeradech a vodní zdroje. V samotném druhém čtvrtletí bude vidět dopady karantén, kdy spotřeba elektřiny v ČR poklesla asi o deset procent a propadly promptní ceny elektřiny na burze. To dopadlo hlavně na výrobu Severočeských dolů a z uhelných elektráren a také na distribuční objemy," dodal Bártek.

Růst čísel navzdory pandemii koronaviru očekává také analytik Patria Finance Martin Cakl. "Očekáváme, že ČEZ meziročně navýší výnosy, provozní zisk i čistý zisk navzdory restriktivním opatřením. Od nasazení karanténních opatření v březnu tohoto roku došlo k oživení na trhu s elektřinou, která se od svých minim zvedla o bezmála 18 procent. ČEZ by to mělo pomoci udržet vyšší cenu u předprodeje elektřiny na následující tři roky. Nicméně určitý pokles očekáváme v segmentu distribuce a těžba, především kvůli nižší poptávce," uvedl.

Podle analytika Komerční banky Bohumila Trampoty budou tradičně jednou z nejsledovanějších položek celoroční cíle vedení ČEZ. "Připomínáme, že ČEZ své původní projekce na tento rok mírně upravil již 12. května spolu se zveřejněním reportu za první čtvrtletí. Současný cíl pro zisk EBITDA je 61 až 64 miliardy korun (původní 63 až 65 miliardy korun) a pro čistý zisk 19 až 22 miliardy korun (původní 21 až 23 miliardy korun)," uvedl. "Samozřejmě, že existuje riziko, že opět dojde k revizi, ale vzhledem k tomu, že ke snížení cílů došlo v polovině května, další úpravu nečekáme," dodal.

ČEZ je největší česká energetická firma. Majoritním akcionářem firmy je stát, který drží přes ministerstvo financí 70 procent akcií.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je neděle 24. ledna 2021

Očekáváme v 11:00 1°C

Celá předpověď