Američtí režiséři považují za nejlepší film 1917

foto Režisér Sam Mendes s cenou amerického Sdružení filmových režisérů (DGA) za svůj válečný snímek 1917.

Los Angeles - Americké Sdružení filmových režisérů (DGA) v sobotu ocenilo jako nejlepší film sezony válečný snímek 1917 britského tvůrce Sama Mendese. Ceny DGA se považují za ukazatel šance na Oscarech, které udělí Akademie filmových umění a věd v únoru.

Mendesův snímek pojednávající o dvou britských vojácích na francouzsko-německé frontě za 1. světové války už získal Zlatý glóbus, tedy cenu zahraničních novinářů v Hollywoodu, a na Oscara má deset nominací.

Američtí režiséři Mendese ocenili už před 20 lety za film Americká krása. Nynější cenu čtyřiapadesátiletý Brit věnoval svému dědečkovi, jehož životní příběh byl inspirací dramatu 1917. "Vzkazuji všem, kdo chtějí pohřbívat film: ne tak rychle," řekl.

Ve své děkovné řeči se zmínil s úctou i o ostatních nominovaných, mezi nimiž byli Martin Scorsese s filmem Irčan, Quentin Tarantino (Tenkrát v Hollywoodu), Pong Čun-ho (Parazit) a Taika Waititi (Králíček Jojo).

Mendes řekl, že je rád, že měl příležitost se s nimi lépe seznámit. "Dozvědět se, jak mluví a myslí ostatní režiséři, se podobá situaci alkoholika. Zjistíte, že všichni řešíme stejné problémy. Bylo to opravdu inspirující," prohlásil Mendes.

Ceny DGA se považují za jeden z nejspolehlivějších ukazatelů toho, kdo získá Oscara. Až na sedm případů se to v minulosti potvrdilo - naposledy to bylo loni, kdy získal Oscara i nositel ceny DGA Mexičan Alfonso Cuarón za snímek Roma.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je sobota 4. července 2020

Očekáváme v 1:00 18°C

Celá předpověď