Americký violoncellista Yo-Yo Ma vystoupí v Praze na plovoucí scéně

foto Ilustrační foto - Americký violoncellista Yo-Yo Ma (na snímku z 7. září 2015).

Praha - Hvězda klasické hudby, americký violoncellista Yo-Yo Ma, vystoupí na pražském festivalu Prague Sounds na vlastní přání pod širým nebem. Původně se jeho koncert měl 4. září konat v Rudolfinu, pořadatelé ho ale po dohodě s ním přesunuli na plovoucí scénu na hladině Vltavy u Slovanského ostrova. Datum i čas koncertu zůstává nezměněná, sdělil dnes ČTK za pořadatele, jímž je tým festivalu Struny podzimu, Radek Babička. Lidé, kteří si již zakoupili vstupenky do Rudolfina, obdrží nové vstupenky e-mailem.

Yo-Yo Ma zařadil Prahu na seznam 36 světových měst šesti kontinentů, ve kterých uvede Šest suit pro sólové violoncello Johanna Sebastiana Bacha. V minulosti hrál Yo-Yo Ma Bachovy suity například na pláži v Massachusetts, na střeše mrakodrapu v New Yorku či v americkém národním parku Acadia. Koncert na hladině Vltavy před panoramatem historické Prahy tak podle pořadatelů ideálně souzní s jeho záměrem.

"Koncert je zastávkou na cestě ke sdílení této hudby s lidmi hledajícími rovnováhu a útěchu v okamžiku bezprecedentních změn. Sdílím tuto hudbu, která pomohla utvářet vývoj mého života s nadějí, že podnítí konverzaci o kultuře jako zdroji řešení, který potřebujeme," uvedl Yo-Yo Ma.

Umístění koncertu na plovoucí scénu umožní umělecký zážitek nejen tisícovce platících diváků v hledišti na hladině Vltavy, ale také dalším tisícům diváků, kteří budou moci zažít atmosféru večera z mostů, nábřeží, blízkých ostrovů, ale i z pramiček a šlapadel na hladině řeky. Pro ozvučení bude použita technologie, která pro platící diváky na plovoucí scéně věrně simuluje přirozenou akustiku koncertního sálu.

Festival Prague Sounds, který připravil u příležitosti svého 25. výročí festival Struny podzimu, se odehraje od 2. do 8. září v srdci Prahy na plovoucí scéně na Vltavě, která stejně jako loni vyroste u Slovanského ostrova. Festival zahájí 2. září Jiří Suchý a orchestr divadla Semafor s výběrem písní převážně inspirovanými vodním živlem zasazeným do říční scény na hladině Vltavy.

Na festival se vrátí i multiinstrumentalista a skladatel Jiří Slavík, aby 6. září na plovoucí scéně společně se souborem Ondráš a hráčem na lidové nástroje Marianem Friedlem odvyprávěl příběh života, lásky a smíření v autorském folklorním projektu kombinujícím skladby z alba Mateřština a představení kRok za kRokem. Jeden z nejvlivnějších jazzových klavíristů dneška Brad Mehldau a oceňovaný zpěvák Ian Bostridge se 7. září na stejném místě představí ve společném lyrickém projektu vycházejícím mimo jiné ze Shakespearovy a Goetheho tvorby. Týden plný návratů zakončí 8. září hlas zpěvačky Lizz Wrightové.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je středa 25. května 2022

Očekáváme v 19:00 15°C

Celá předpověď