Americký Senát odsouhlasil členství Finska a Švédska v NATO,zbývá Bidenův podpis

foto Ilustrační foto - Prezentační den cvičení Clean Care 2022, jehož hlavním cílem je zdokonalit společné postupy českých týmů zdravotníků a chemiků s aliančními jednotkami z Francie, Německa, Velké Británie a USA, 22. června 2022, vojenský výcvikový prostor v Tisé u Ústí nad Labem.

Washington - Americký Senát ve středu večer výraznou většinou vyslovil souhlas se vstupem Finska a Švédska do Severoatlantické aliance. Pro návrh hlasovalo 95 senátorů, proti byl jeden. Pro schválení byl potřeba souhlas svou třetin ze 100 senátorů, uvedla agentura AP. Dokument již dříve schválila Sněmovna reprezentantů, teď čeká na podpis prezidenta, který návrh podporuje, píše BBC.

Obě severské země v letošním roce přehodnotily svou tradiční neutralitu v důsledku ruské invaze na Ukrajinu a rozhodly se zažádat o vstup do NATO.

"Nevyprovokovaná ruská invaze změnila způsob, jakým přemýšlíme o světové bezpečnosti," uvedla v rozpravě před hlasováním demokratická senátorka Amy Klobucharová. Hlasování je "varovným výstřelem pro všechny tyrany po celém světě, kteří by si mysleli, že mohou jen tak pohltit svobodné demokracie," dodala.

Svůj souhlas s rozšířením NATO o dvě skandinávské země ve středu daly také zákonodárné sbory ve Francii a v Itálii. Aby se obě země staly členy, musí přístupové dokumenty ratifikovat všech 30 aliančních států, což může trvat několik měsíců. Většina zemí NATO vyjádřila záměr ratifikovat přístupové dohody rychle.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je úterý 27. září 2022

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď