Americký Kongres chce plnou Muellerovu zprávu do příští středy

foto Zpráva zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, který se zabýval ruskou rolí v amerických prezidentských volbách v roce 2016.

Washington - Zpravodajský výbor americké Sněmovny reprezentantů pokračoval obsílkou ministerstva spravedlnosti ve snaze získat necenzurovanou zprávu zvláštního vyšetřovatele FBI Roberta Muellera. Kromě kompletního shrnutí ruského vměšování do prezidentských voleb se domáhá také předání důkazného materiálu, z něhož zpráva vychází, jakož i veškerých materiálů od tajných služeb, které byly součástí vyšetřování. Kongresmani dali ministerstvu na splnění požadavku týden.

Středeční obsílka ministerstva přišla ve stejný den, kdy právní výbor Sněmovny kontrolované demokraty podpořil žalobu na šéfa resortu Williama Barra pro pohrdání Kongresem právě kvůli nedodání necenzurované Muellerovy zprávy. Vydání zabránil Bílý dům uplatněním výsadního práva prezidenta neposkytovat informace Kongresu a potažmo veřejnosti. O žalobě proti ministrovi bude nyní rozhodovat celá dolní komora.

"Kongres ty materiály potřebuje. Nebude nám bráněno," uvedl na twitteru předseda zpravodajského výboru Sněmovny Adam Schiff. Společně s nejvýše postaveným republikánským členem výboru Devinem Nunesem žádá necenzurovanou Muellerovu zprávu už několik týdnů, napsala agentura AP.

Ministr Barr, který v několikasetstránkových závěrech Muellerova týmu před zveřejněním začernil například pasáže týkající se činnosti tajných služeb, dosud žádosti kongresmanů ignoroval. Schiff ve vysílání televize CNN uvedl, že tahanice ohledně kompletního dokumentu může skončit i soudním sporem.

Bílý dům zablokoval zveřejnění necenzurované Muellerovy zprávy

Bílý dům dnes využil svého práva a zablokoval zveřejnění necenzurované zprávy zvláštního vyšetřovatele FBI Roberta Muellera, který zkoumal ruské vměšování do amerických voleb v roce 2016. Tento krok ještě více vyhrotil ústavní střet mezi demokraty kontrolovanou Sněmovnou reprezentantů a republikánským prezidentem, který se týká pravomocí vyšetřovat Donalda Trumpa, jeho administrativu, jeho rodinu i jeho obchodní zájmy, poznamenala agentura Reuters.   

Výsadní právo prezidenta, známé jako executive privilege, umožňuje hlavě státu neposkytovat informace Kongresu a potažmo veřejnosti. "Každý den se objeví nové úsilí této administrativy, jak bránit Kongresu v činnosti," uvedl šéf právního výboru Sněmovny reprezentantů Jerry Nadler. "To je neslýchané," dodal.

Administrativa své rozhodnutí oznámila jen několik hodin předtím, než právní výbor Sněmovny reprezentantů podle očekávání podpořil žalobu na ministra spravedlnosti Williama Barra pro pohrdání Kongresem právě kvůli nedodání necenzurované Muellerovy zprávy. O žalobě bude rozhodovat celá dolní komora.

Spor týkající se Barra může teoreticky vyústit v civilní žalobu, která může skončit pokutou či trestem vězení. Takový závěr ale analytici nepředpokládají.

Ministr Barr, který Muellerovu zprávu o vyšetřování ruského vlivu na americké prezidentské volby v rozsahu 455 stran v dubnu zveřejnil se začerněnými pasážemi, dosud všechny žádosti kongresových demokratů o poskytnutí plné verze zprávy ignoroval. Sněmovní výbor se proto rozhodl pro komplikovanou a nepříliš využívanou cestu žaloby.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je neděle 17. listopadu 2019

Očekáváme v 9:00 10°C

Celá předpověď