Americký herec Smollett trvá na nevině, byl propuštěn z vazby

foto Americký herec Jussie Smollett na snímku z 14. Května 2018.

Washington - Americký černošský herec Jussie Smollett, který čelí obvinění, že proti sobě zinscenoval rasistický útok příznivců republikánského prezidenta Donalda Trumpa, nadále trvá na své nevině. Jeho právní zástupci kritizují policii a úřady za to, že v jeho případě nerespektují presumpci neviny. Smolletta, kterého kvůli činu zadržela policie, ve čtvrtek místního času (v noci na dnešek SEČ) propustil soud po složení kauce. Tu soud stanovil na 100.000 dolarů (2,3 milionu korun). Zástupce společnosti Fox oznámil, že Smollettovu postavu odstraní z posledních dvou epizod seriálu Empire.

Šestatřicetiletý homosexuální herec černé pleti, který je po otci židovského původu, na policii vypověděl, že na něj dvojice mužů před jedním z hotelů v Chicagu křičela rasistické a homofobní nadávky, dala mu provaz kolem krku a polila ho neznámou chemikálií. Uvedl také, že útočníci byli běloši a hlásili se k Trumpovi, kterého on hlasitě kritizuje.

Prokuratura tvrdí, že se herec si za 3500 dolarů najal dva černošské bratry, aby lednový útok zinscenovali. Případ ale vyvolával řadu pochybností a policie po prověření kamerového systému, který má Chicago jeden z nejrozsáhlejších v USA, dvojici vypátrala.

Bratři Abimbola a Olabinjo Osundairovi, jak je identifikoval portál TMZ, policii sdělili, že Smollett byl nespokojen s platem a útokem chtěl dodat nový impulz své filmové kariéře. AP uvedla, že za jeden díl aktuální řady seriálu Empire dostává 100.000 dolarů (2,3 milionu korun).

Společnost Fox ovšem dnes oznámila, že Smollettovu postavu odstraní z posledních dvou epizod seriálu. "Abychom se vyhnuli dalšímu narušení natáčení, rozhodli jsme se odstranit roli Jamala z posledních dvou epizod aktuální série," uvedla společnost.

Bratry znal podle TMZ Smollett z posilovny a jeden z nich, Olabinjo, si dokonce zahrál jako komparzista v seriálu se Smollettem. "Nejsme rasisté, nejsme homofobové a nejsme proti Trumpovi. Narodili jsme se a vyrostli v Chicagu, jsme američtí občané," citoval bratry portál TMZ.

Smollettův právní tým nadále trvá na tom, že herec je osobnost mimořádného charakteru a morálních zásad a že se útok skutečně stal. Tvrdí také, že vyšetřovatelé a také město by se měli Smollettovi omluvit.

Smollett nyní čelí tvrdé kritice, a to i od svých hereckých kolegů. Prezident Trump, za jehož příznivce herec útočníky označil, na twitteru napsal, že Smollett urazil desítky milionů lidí. Někdejší republikánský guvernér Arkansasu Mike Huckabee poznamenal, že herec z politiků a celebrit, kteří mu po útoku vyjádřili podporu, udělal hlupáky.

Za Smolletta, když útok oznámil, se postavila mimo jiné oscarová herečka Viola Davisová, režisérka Ava DuVernayová, scénáristka Shonda Rhimesová nebo herečka Kerry Washingtonová. Herce podpořila i televizní společnost Fox, která za produkcí seriálu Empire stojí, nebo někteří demokratičtí uchazeči o prezidentské křeslo. Senátorka za stát Kalifornie Kamala Harrisová, která je tvrdou kritičkou Trumpa, v lednu Smollettovi popřála brzké zotavení a označila ho za jednu z nejjemnějších lidských duší, které zná. Útok pak odsoudila jako pokus o lynč. Nyní ale uvedla, že je hercovým činem zklamána.

Kristen Gillibrandová, která se uchází o prezidentskou nominaci demokratů, věří, že tento incident nezkomplikuje životy obětí nenávistných činů. "Nevím, co se stalo. Brzy se to ale dozvíme," dodala.

Smollett je znám především rolí gaye Jamala v seriálu Empire televize Fox, kterou hraje od roku 2015. V dětství vystoupil například v komedii Všude dobře, doma nejlíp nebo ve snímku Šampióni.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je čtvrtek 18. července 2019

Očekáváme v 1:00 18°C

Celá předpověď