Americké tajné služby: Rusko ovlivní volby v USA i u spojenců

foto Volební místnost, volby v USA - ilustrační foto

Washington - Šéfové hlavních amerických tajných služeb při slyšení v Kongresu varovali, že Rusko se pokusí ovlivnit letošní americké parlamentní volby, stejně jako volby v zemích amerických spojenců. Ředitel zpravodajských služeb USA Dan Coates v úterý členům senátního výboru pro kontrolu tajných služeb řekl, že Moskva je přesvědčena o úspěchu své dezinformační akce v předloňské kampani k americkým prezidentským volbám.

"Spojené státy jsou vystaveny útoku," upozornil Coates. "Není pochyb o tom, že Moskva své akce z roku 2016 hodnotí jako úspěch a považuje podzimní kongresové volby za možný cíl ruských vlivových operací," konstatoval.

Trvalé podvratné kybernetické operace budou podle Coatese pokračovat ve snaze podkopat volební proces a demokracii v USA i v zemích jejich spojenců. "Očekáváme, že Rusko bude používat propagandu, sociální sítě, falešnou identitu uživatelů, služby sympatizujících osob a další vlivové prostředky ve snaze rozšířit trhliny v sociálním a politickém životě Spojených států," řekl Coates.

Podle šéfa CIA Mikea Pompea a ředitele FBI Chrise Wraye podnikají bezpečnostní složky proti ruským operacím "náležité akce," o jejichž charakteru nechtěli hovořit. Jednou z nich je podle agentury Reuters veřejné pranýřování ruských podvratných operací, což má zvýšit ostražitost a odolnost veřejnosti vůči podobným hrozbám.

Slyšení se uskutečnilo v den, kdy americké bezpečnostní složky vydaly výroční zprávu o globálních hrozbách. Uvádí se v ní podle agentury AP, že ruské tajné služby budou dál šířit falešné informace prostřednictvím státem kontrolovaných médií a nastrčených osob, aby podněcovaly protiamerické nálady.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je středa 14. listopadu 2018

Očekáváme v 1:00 1°C

Celá předpověď