Americké raketomety podle ukrajinského ministra dorazily na Ukrajinu

foto Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov na snímku z 26. dubna 2022.

Kyjev - Na Ukrajině již jsou americké raketomety HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System - Vysoce mobilní dělostřelecký raketový systém) oznámil ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov. Poděkoval svému americkému protějšku Lloydu Austinovi za dodání těchto "silných nástrojů", které Kyjev delší čas požadoval. "Toto léto bude pro ruské okupanty horké, pro některé z nich poslední," napsal Reznikov na twitteru. Později USA ohlásily další vojenskou pomoc Ukrajině v hodnotě 450 milionů dolarů (10,6 miliard korun).

Ve svém prohlášení americké ministerstvo obrany potvrdilo zprávu o nové dodávce zbraní Ukrajině v hodnotě 450 milionů dolarů. Součástí balíčku budou čtyři systémy HIMARS, lodě a čluny pro hlídkování pobřeží a řek a munice, uvedla agentura Reuters.

Washington nový balík pomoci oznámil týden po zprávě, že Ukrajině pošle zbraně za miliardu dolarů.

Britský ministr obrany Ben Wallace počátkem března přislíbil, že Británie dodá Ukrajině raketomety M270. Ministerstvo tehdy neupřesnilo, kolik těchto raketometů a příslušné munice pošle, oznámilo však, že výcvik v obsluze nové techniky absolvují ukrajinští vojáci v Británii. Podle předchozích zpráv v médiích měla Ukrajina k raketometům HIMARS dostat rakety o doletu až 80 kilometrů.

Ukrajinští představitelé argumentují tím, že ukrajinská armáda potřebuje ze Západu především dalekonosné zbraně, aby snížila výraznou převahu ruských vojsk v dělostřelectvu, zastavila ruský postup a mohla přejít do protiútoku.

Američtí představitelé se domnívají, že systémy HIMARS mohou být pro ukrajinskou armádu a její bojové schopnosti velmi hodnotné. Jediný zbraňový systém ale nemůže podle nich zvrátit vývoj války.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je pátek 1. července 2022

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď