Americké akciové indexy Dow Jones a S&P stouply na rekord

foto Ilustrační foto - Tabule na newyorské burze ukazuje číslo Dow Jonesova indexu na konci obchodování.

New York - Americké akciové indexy Dow Jones a S&P 500 dnes stouply na nový rekord, technologický Nasdaq však oslabil. K růstu přispěly maloobchodní společnosti, jako Walgreens a Nike. Investoři se také přestali obávat nové koronavirové varianty omikron.

Index Dow Jones stoupl o 90,42 bodu, tedy 0,25 procenta, na 36.488,63 bodu. Širší index Standard & Poor's 500 vzrostl o 6,71 bodu, čili 0,14 procenta, na 4793,06 bodu. Index technologického trhu Nasdaq klesl o 15,51 bodu, neboli 0,1 procenta, na 15.766,22 bodu.

Index Dow Jones vzrostl již šestou seanci za sebou, což je jeho nejdelší růstové období od počátku března letošního roku.

Maloobchodní společnosti dnes rostly díky nedávným zprávám, které naznačují, že tržby amerických obchodníků v předvánočním období byly silné. Dnešní statistika ukázala, že schodek amerického obchodu se zbožím v listopadu stoupl na nový rekord kvůli růstu dovozu. Rekordní byl i dovoz spotřebního zboží.

Některé první studie naznačují, že riziko hospitalizace při nakažení omikronem je nižší. To zmírnilo obavy některých investorům z narušení cestování.

Posílilo osm z 11 hlavních sektorových indexů S&P. Největší pokles zaznamenaly poskytovatelé komunikačních služeb.

Posledních pět obchodních dnů roku a první dva nového roku bývají obvykle pro americké akcie růstové. Obchodníci však varují před přílišným zkoumáních denních pohybů a snahou z nich něco vyvodit, protože objemy obchodování v tomto svátečním období patří obvykle mezi nejnižší, což může způsobit přehnanou cenovou reakci.

Hlavní americké akciové indexy zřejmě za letošní rok vykážou třetím rokem v řadě ohromující roční zisky. Pomohly k tomu nebývalé fiskální a měnové stimuly. Index S&P 500 by mohl vykázat nejvyšší růst od roku 1999, upozornila agentura Reuters.

Americký dolar dnes oslabil ke koši šesti předních světových měn. Objem obchodování byl ale před koncem roku slabý, protože velká část obchodníků si vzala volno. Podle analytiků je tak těžké z pohybů na trhu něco vyčíst.

Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, klesl o 0,3 procenta na 95,91 bodu. Euro vůči dolaru posílilo o 0,3 procenta na 1,1352 USD. Dolar k jenu stoupl o 0,1 procenta na 119,47 JPY. Euro vůči jenu vzrostlo o půl procenta na 130,52 JPY.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je neděle 29. května 2022

Očekáváme v 9:00 14°C

Celá předpověď