Americké akcie oslabily kvůli růstu napětí mezi USA a Čínou

foto Ilustrační foto - Burza v New Yorku 29. června 2022.

New York - Americké akcie dnes oslabily, investory znepokojuje růst napětí mezi Spojenými státy a Čínou. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 1,23 procenta a uzavřel na 32.396,17 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 0,67 procenta na 4091,19 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil o 0,16 procenta na 12.348,76 bodu.

Předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová dnes přiletěla na Tchaj-wan, a to navzdory hrozbám z Pekingu, že takový krok bude mít vážné následky. Kromě obav z napětí mezi USA a Čínou na akciovém trhu navíc nadále panují obavy ohledně války na Ukrajině, rostoucí inflace a stoupajících úrokových sazeb.

Výrazný pokles dnes utrpěly akcie strojírenské společnosti Caterpillar. Firma dnes předpověděla, že poptávka po jejích bagrech bude v Číně pokračovat v poklesu kvůli problémům na tamním realitním trhu. Akcie podniku, který se potýká rovněž s výpadky v dodavatelském řetězci, uzavřely dnešní obchodování s téměř šestiprocentní ztrátou.

Na devizových trzích euro vůči dolaru oslabovalo. Za jeho poklesem stojí narůstající averze investorů vůči riziku v důsledku zvýšeného napětí mezi USA a Čínou, uvedla agentura DPA. Kolem 22:00 SELČ jednotná evropská měna ztrácela zhruba 0,9 procenta na 1,01970 USD.

"Vidíme stupňující se napětí mezi dvěma největšími ekonomikami světa. To začíná mít negativní dopad na postoj k riziku," uvedl podle agentury Reuters analytik Edward Moya ze společnosti Oanda. "Nyní je to všechno o geopolitickém napětí," dodal.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je úterý 4. října 2022

Očekáváme v 17:00 12°C

Celá předpověď