Americká společnost dává druhý život starým bateriím z elektromobilů

foto Baterie pro elektromobily - ilustrační foto.

Los Angeles (USA) - Společnost B2U Storage Solutions dává nový život vysloužilým bateriím pro elektromobily. Ze starých baterií vytvořila zařízení pro skladování elektřiny, které připojila k energetické síti státu. Firma je průkopníkem technologie, která podle ní výrazně sníží náklady na skladování energie, uvedla agentura Reuters.

Ze 1300 bývalých baterií pro elektromobily společnost vytvořila skladovací zařízení o kapacitě 25 megawatthodin, které napojila na solární elektrárnu v Kalifornii. Projekt je považován za první svého druhu, který dodává elektřinu na velkoobchodní trh. Firma loni podle svého šéfa Freemana Halla vydělala jeden milion dolarů (22,1 milionu Kč).

Technologie je teprve v začátcích, úložiště připojené k síti však ukazuje možnosti dalšího využití pro miliony vysloužilých bateriích z elektromobilů, které se v příštích letech objeví na trhu. Je to i nákladově efektivnější způsob k získání obrovského množství bateriové skladovací kapacity pro elektřinu ze slunce a větru, kterou by bylo možné využít v období, kdy nesvítí slunce ani nefouká vítr.

Technologie B2U umožňuje spojovat baterie pro elektromobily dohromady bez toho, aby se nejprve musely rozebrat. Firma byla založena v roce 2019 a podporuje ji japonská společnost Marubeni. Prodloužením životnosti baterií se ušetří zdroje i náklady. Hall odhaduje, že systém, jako je ten od B2U, by investiční náklady na baterie, které je možné připojit k síti, mohl snížit zhruba o 40 procent.

Baterie jsou v době, kdy pohánějí vozidla, velmi namáhané, a časem se jejich dojezd zhoršuje. Mají však stále hodnotu jako stacionární úložiště, které má mírnější nároky, upozornil Hall. Baterie v systému B2U jsou osm let staré a kdysi poháněly automobily z produkce firem Honda a Nissan.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je pondělí 25. září 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď