Americká Sněmovna reprezentantů schválila zvýšení dluhového stropu

foto Ilustrační foto - Budova Kapitolu, sídla amerického Kongresu, ve Washingtonu (na snímku z 24. prosince 2020).

Washington - Americká Sněmovna reprezentantů v úterý místního času schválila zákon, který vládě prodlužuje možnost půjčovat si finanční prostředky. Minulý týden norma prošla Senátem a po souhlasu sněmovny se očekávalo, že opatření záhy podepíše prezident Joe Biden. Informují o tom dnes americká média, podle nichž by se tak Spojeným státům mělo podařit dočasně odvrátit hrozbu platební neschopnosti.

Federální ministerstvo financí v posledních týdnech varovalo, že bez zásahu Kongresu vláda někdy během tohoto měsíce přestane být schopna splácet své dluhy. Ministryně financí Janet Yellenová později specifikovala, že k této bezprecedentní události s katastrofálními následky by došlo 18. října, tedy příští pondělí.

Kongres nakonec zakročil a podle agentury AP se počítá s navýšením dluhového limitu o zhruba 480 miliard dolarů, což má podle ministerstva financí vystačit do 3. prosince. Příslušný návrh schválila Sněmovna reprezentantů poměrem 219 ku 206 hlasům, přičemž jej nepodpořil žádný kongresman Republikánské strany.

"Co máte proti naší vlastní ekonomice? Protože tahle pohroma nepředstavitelných rozměrů by mohla mít následky přes 100 let," řekla před hlasováním republikánům šéfka demokraty ovládané sněmovny Nancy Pelosiová. "To vám na tom nezáleží?", pokračovala. Republikáni svůj odpor opírají o nesouhlas s výdajovými plány demokratů a prezidenta Bidena.

Neshody ohledně dluhového stropu, což je limit, do kterého si vláda může půjčovat, nejsou v USA neobvyklé, a v podobné situaci jako nyní byla země i v roce 2013 za vlády prezidenta Baracka Obamy. Současný spor mezi republikány a demokraty nicméně zahýbal finančními trhy. Panovaly totiž obavy, že USA nebudou schopny splácet své finanční závazky, což by podle expertů otřáslo americkým i světovým hospodářstvím.

Spojené státy mají dlouhodobě větší státní výdaje než příjmy a musí si proto půjčovat peníze na pokrytí všech svých nákladů. Dluhový strop je zákonný limit stanovující, jakou maximální částku může vláda dlužit. Pokud by limit zákonodárci nezvedli, nemohly by USA například splácet svoje dluhy či vyplácet důchody a platy pro příslušníky americké armády. V minulosti bylo zvyšování limitu zpravidla rutinní záležitostí, od roku 1960 byl dluhový limit zvýšen či zrušen téměř 80krát. Za vlády prezidenta Donalda Trumpa byl zrušen třikrát.

Kvůli aktuálnímu problému demokraté původně navrhovali na více než rok pozastavit platnost stropu, tento plán ale zablokovali republikáni v Senátu. Část z nich nakonec upustila od obstrukcí a souhlasila s krátkodobým opatřením. Republikánský senátní lídr Mitch McConnell nicméně záhy avizoval, že takovýto scénář už se nebude opakovat a že další intervenci budou muset demokraté prosadit vlastními silami skrze časově náročnější rozpočtovou proceduru.

Deník The New York Times poznamenává, že odpor proti zvyšování stropu v podání strany, která nedrží Bílý dům, není neobvyklým jevem. "Republikáni ale letos v tomto směru dosáhli nových výšin, když demokratům aktivně bránili i ve snaze uspořádat v rámci běžné procedury hlasování o příslušném návrhu," píše list.

Schválení krátkodobého řešení znamená, že Kongres musí do dvou měsíců najít odpověď na dvě zásadní ekonomické otázky. Kromě toho, že běží nová lhůta ohledně dluhového stropu, je 3. prosinec také termínem, kdy vyprší dočasný rozpočet schválený na konci září.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je neděle 24. října 2021

Očekáváme v 19:00 6°C

Celá předpověď