Americká ekonomika v prvním kvartálu klesla v ročním přepočtu o 1,5 procenta

foto Nákladní loď s kontejnery v Seattlu. Na pozadí věž Space Needle. Ilustrační foto.

Washington/New York - Americká ekonomika v prvním čtvrtletí klesla v přepočtu na celý rok o 1,5 procenta. Ve své zpřesněné zprávě to dnes oznámilo americké ministerstvo obchodu. Výsledek je o desetinu procentního bodu horší, než ukazoval první rychlý odhad statistiků zveřejněný před měsícem. Jde o první pokles hrubého domácího produktu (HDP) od roku 2020.

Na největší ekonomiku světa na začátku letošního roku znovu dolehly dopady pandemie. Ekonomové se ale domnívají, že celkový stav americké ekonomiky zůstává dobrý, protože domácí poptávka vykazuje solidní odolnost a firmy pokračují v investicích.

Pokles HDP ale s největší pravděpodobností nesignalizuje blížící se hospodářskou recesi. Za poklesem je částečně větší obchodní deficit, neboť země vynaložila více peněz za dovoz, než kolik jiné země zaplatily za americké zboží. HDP je nejširším měřítkem ekonomického výstupu každé země.

K poklesu ekonomiky v prvních měsících roku přispěla i pomalejší obměna zásob v obchodech a skladech, které si už před koncem roku 2021 vytvořily větší zásoby před vánočními svátky. Analytici předpokládají, že ekonomika už v nynějším čtvrtletí obnovila růst, uvedla agentura AP.

Spojené státy údaje o vývoji HDP zveřejňují v jiné podobě než například Evropská unie. Ta měří HDP v daném čtvrtletí proti stejnému období před rokem, zatímco v USA se čtvrtletní výsledek přepočítává na celý rok. Pokud by se použila metodika EU, pak americká ekonomika v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 3,6 procenta po růstu o 5,5 procenta o čtvrtletí dříve. Meziroční růst ekonomiky EU naopak zrychlil ze 4,9 na 5,2 procenta.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je středa 6. července 2022

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď