Američanka Ledecká zahájila MS v plavání zlatem na kraulařské čtyřstovce

foto Americká plavecká hvězda Katie Ledecká vyhrála na mistrovství světa v Budapešti 18. června kraulařskou čtyřstovku.

Budapešť - Americká plavecká hvězda Katie Ledecká vyhrála na mistrovství světa v Budapešti kraulařskou čtyřstovku. Pro šestnáctou zlatou medaili v kariéře si doplavala v novém rekordu šampionátu, disciplínu ovládla počtvrté po letech 2013, 2015 a 2017.

Pětadvacetiletá Ledecká zvítězila s náskokem 1,24 sekundy před teprve patnáctiletou Kanaďankou Summer McIntoshovou. Američanka Leah Smithová na třetí příčce už zaostala o čtyři sekundy.

Ledecká se navíc časem 3:58,15 postarala o nový rekord šampionátu, vlastní maximum z roku 2017 překonala o 19 setin. Za světovým rekordem, který jí v květnu sebrala Ariarne Titmusová, zaostala o téměř dvě sekundy.

Titmusová, za kterou Ledecká na posledním šampionátu skončila na čtyřstovce druhá, tentokrát v Budapešti nestartuje. Australanka se rozhodla šetřit síly před Hrami Commonwealthu.

Ledecká si šestnáctou medailí na šampionátu upevnila třetí místo v historickém pořadí nejúspěšnějších plavců. Víc cenných kovů mají na kontě už jen její krajané Ryan Lochte (18) a Michael Phelps (26).

V závodě mužů na 400 metrů získal první individuální zlato v kariéře Australan Elijah Winnington. Němce Lukase Märtense na druhém místě porazil o 1,63 sekundy. Třetí skončil Brazilec Guilherme Pereira.

Pro první medaili z velké akce si v polohovce na 400 metrů doplaval také Léon Marchand. Francouzský reprezentant se časem 4:04,28 postaral o nový rekord šampionátu a také o nové evropské maximum.

Za Marchandem skončil se ztrátou dvou sekund Američan Carson Foster. Třetí byl jeho krajan a úřadující olympijský vítěz Chase Kalisz, jehož pět let starý rekord Francouz překonal.

Mistrovství světa se mělo původně konat v japonské Fukuoce, ale kvůli obavám z koronaviru bylo přesunuto do Budapešti.

Česká plavkyně Horská byla na MS dvacátá v polohovém závodě na 200 metrů

Plavkyně Kristýna Horská vstoupila do mistrovství světa v Budapešti dvacátým místem v polohovém závodě na 200 metrů. Od postupu do semifinále, které v této disciplíně plavala na loňských olympijských hrách v Tokiu, ji dělily téměř dvě sekundy.

Čtyřiadvacetiletá česká reprezentantka dohmátla ve třetí rozplavbě jako sedmá z deseti plavkyň v čase 2:15,04, kterým zaostala o necelé tři sekundy za svým osobním rekordem. Přiblížila se ale zhruba na sedm desetin svému nejlepšímu letošnímu času z březnového závodu v Marseille, který absolvovala ještě před operací srdce. Chirurgický zákrok kvůli arytmii Horská podstoupila na konci dubna a pak měla zhruba dvoutýdenní výpadek v tréninku.

"Spokojená nejsem, ale věděli jsme, že to tady asi nebude úplně skvělé. I když pocity byly úplně jiné. V té druhé stovce u kraula mi to přitom nepřišlo tak hrozné, ale podle času to nebylo, jak to bylo být," uvedla Horská v tiskové zprávě.

"Jsem ráda, že jsem tady, ale ten čas na takové závody nepatří. Úplně jsem se necítila ve své kůži. Už dlouho jsem takhle nervózní nebyla, takže mě to trošku i zaskočilo. Přitom včera jsem si ještě nepřipadala, že jsem na závodech, bylo to v takové pohodě. Myslela jsem si, že bych na semifinále mohla mít, že to na postup nebude tak rychlé, bohužel to nestačilo," komentovala svůj první start v Duna Aréně. Na MS bude závodit ještě na 100 a 200 metrů prsa.

Žádný další český reprezentant do dnešních rozplaveb v Budapešti nezasáhne. Znakařské disciplíny se Simonou Kubovou a Janem Čejkou začínají v neděli.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 7. června 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď