Američané ovládli stovku na atletickém MS, vyhrál favorit Kerley

foto Fred Kerley na MS v Atletice v Eugene v Oregonu 17. července 2022.

Eugene (USA) - Američané ovládli stovku na atletickém mistrovství světa v Eugene. Na domácí půdě vyhrál favorizovaný Fred Kerley (9,86) před Marvinem Bracym a Trayvonem Bromellem (oba 9,88). Kompletní sadu světových medailí v nejkratším sprintu získaly Spojené státy americké potřetí v historii, naposledy to bylo v Tokiu 1991.

Fotogalerie

Američané obsadili polovinu finále, v němž chyběl překvapivý olympijský šampion z Tokia Marcell Jacobs, který kvůli zranění nenastoupil do semifinále. Pořadí na stupních vítězů bylo nakonec stejné jako mistrovství USA, které se na stadionu Hayward Field v Eugene uskutečnilo koncem června. Lídr letošních tabulek Kerley se protlačil k vítězství a po loňském olympijském stříbru získal světové zlato. Je to jeho druhá medaile z MS, v roce 2019 byl bronzový ještě jako čtvrtkař. Těsně za ním bojovali o stříbro Bracy s Bromellem, ve prospěch prvního jmenovaného rozhodly dvě tisíciny sekundy.

Bez medaile z amerického kvarteta skončil jen obhájce titulu Christian Coleman, jenž obsadil šestou příčku v čase 10,01. Jeho týmoví kolegové se postarali o úspěch, kterého na MS žádná jiná země nedosáhla. "Říkal jsem, že to dokážeme, a my jsme to dokázali," prohlásil v rozhovoru na ploše vítězný Kerley.

Američané kralovali sprintu na MS v době, kdy vyhrával Carl Lewis. Před Tokiem 1991 obsadili kompletní stupně vítězů v Helsinkách 1983. "Každý z nás chtěl zlato. Ale jsem strašně šťastný, že jsme tady doma v Oregonu sklidili všechno," poznamenal k dnešnímu triumfu bronzový Bromell.

V dálce překvapivě triumfoval Číňan Wang Ťia-nan, který se v závěrečné sérii zlepšil z 803 až na 836 centimetrů a posunul se z průběžného pátého místa do čela. Favorité včetně olympijského vítěze Miltiadise Tentoglua na to už nedokázali odpovědět. Řek Tentoglu obsadil druhou příčku za 832 centimetrů. Třetí skončil švýcarský vícebojař Simon Ehammer (816), jenž je vedoucím mužem letošních tabulek.

Pětadvacetiletý Wang Ťia-nan se radoval ze životního úspěchu. Už před sedmi lety byl na domácím MS v Pekingu bronzový, ale od té doby žádnou velkou medaili nezískal. V Eugene navázal na juniorský světový titul, který zde vybojoval v roce 2014.

V kouli si prvním pokusem celé soutěže dlouhým 20,49 metru zajistila titul domácí Chase Ealyová, která získala pro Spojené státy americké první světové zlato v ženské kategorii této disciplíny. Dvojnásobná mistryně světa a olympijská vítězka Kung Li-ťiao z Číny ji stíhala marně, přiblížila se jí jen na deset centimetrů. Bronz si národním rekordem 19,77 zajistila Nizozemka Jessica Schilderová.

Maraton na atletickém MS znovu ovládl Etiopan, v Eugene zvítězil Tola

Maraton na atletickém mistrovství světa patřil stejně jako před třemi lety v Dauhá patřil Etiopanům. V Eugene zvítězil Tamirat Tola, jenž na světovém trůnu vystřídal Lelisu Desisu. Svůj výkon ozdobil rekordem šampionátu 2:05:37. Stříbro obhájil Mosinet Geremew. Třetí skončil belgický reprezentant Bashir Abdi, který navázal na loňský bronz z olympijských her v Tokiu.

Maratonci dlouho taktizovali. Už od poloviny závodu začínal mít problémy obhájce titulu Desisa, který opakovaně odpadal z vedoucí skupiny. Před třicátým kilometrem ztratil kontakt definitivně a nakonec závod vzdal.

V čele se začali pohybovat jeho krajané. Tola předvedl rozhodující nástup na 33. kilometru. Svůj náskok před čtveřicí pronásledovatelů postupně navyšoval a nakonec zvítězil o více než minutu. Nikdo jiný na mistrovství světa neběžel maraton rychleji. Dosavadní rekord šampionátu, který od roku 2009 držel Keňan Abel Kirui, zlepšil Tola o minutu a 17 sekund. Po světovém stříbru z roku 2017 se třicetiletý Tola dočkal životního úspěchu. Před pěti lety se blýskl také triumfem na půlmaratonu v Praze.

Geremew a Abdi se nejprve oddělili od zbytku skupiny bojující za Tolou o stříbro. Kilometr před cílem pak etiopský běžec nastoupil a obhájil druhou příčku na mistrovství světa.

V pondělí se rovněž od 15:15 SELČ, tedy krátce po šesté hodině ranní místního času, poběží maraton žen. Na jeho startu by měla být i česká reprezentantka Tereza Hrochová.

Vyšetřovaný kouč sprinterů Reider se neoprávněně dostal na MS,zasahovala policie

Trenér amerických sprinterů Rana Reider, který je vyšetřován kvůli sexuálnímu obtěžování, na mistrovství světa neoprávněně vnikl na rozcvičovací stadion před sobotním finále mužské stovky. Odvedla ho policie, uvedla britská média, která o incidentu informovala.

Na Reidera přišlo několik stížností a právě kvůli těmto obviněním nedostal pro mistrovství světa v Eugene akreditaci, i když trénuje americké sprintery Marvina Bracyho a Trayvona Bromella. Kouč zákazu vstupu nedbal. "Ochranka zaznamenala neakreditovanou osobu v rozcvičovacím prostoru pro atlety. Byl požádán, aby odešel, ale odmítl to. Okamžitě byla upozorněna policie, která dorazila, aby ho vyvedla z tohoto prostoru. Když viděl, jak se k němu blíží policisté, opustil stadion. Před ním ho policie zastavila a upozornila ho, že pokud by se vrátil, byl by zatčen za neoprávněný vstup na soukromý pozemek," uvedla Světová atletika ve vyjádření pro britská média.

Reiderovi svěřenci si vedli ve finále stovky skvěle. Bracy získal za vítězným Fredem Kerleym stříbro, Bromell bronz. Reider veškerá nařčení odmítá.

Pod jeho vedením se dříve připravoval olympijský vítěz na dvoustovce Andre de Grasse z Kanady. V jeho skupině na Floridě jsou také Britové Laviai Nielsen a Adam Gemili, které jejich národní svaz po zveřejnění koučova obvinění loni vyzval k ukončení spolupráce. Když tak neučinili, odebral jim podporu.

Mistrovství světa v atletice v Eugene (USA):

Finále:

Muži:

Maraton: 1. Tola 2:05:37, 2. Geremew (oba Et.) 2:06:45, 3. Abdi (Belg.) 2:06:49, 4. Levins (Kan.) 2:07:10, 5. Kamworor (Keňa) 2:07:15, 6. Tura (Et.) 2:07:18, 7. Geay (Tan.) 2:07:32, 8. Do Nascimento (Braz.) 2:07:36.

Finále:

Muži:

100 m (vítr -0,1 m/s): 1. Kerley 9,86, 2. Bracy, 3. Bromell (všichni USA) oba 9,88, 4. Seville (Jam.) 9,97, 5. Simbine (JAR), 6. Coleman (USA) oba 10,01, 7. Sani Brown (Jap.) 10,06, 8. Brown (Kan.) 10,07.

Dálka: 1. Wang Ťia-nan (Čína) 836, 2. Tentoglu (Řec.) 832, 3. Ehammer (Švýc.) 816, 4. Massó (Kuba) 815, 5. McCarter 804, 6. Dendy (oba USA) 802, 7. Sríšankar (Indie) 796, 8. Cáceres (Šp.) 793.

Ženy:

Koule: 1. Ealyová (USA) 20,49, 2. Kung Li-ťiao (Čína) 20,39, 3. Schilderová (Niz.), 4. Mittonová (Kan.) obě 19,77, 5. Sung Ťia-jüan (Čína) 19,57, 6. Wescheová (N. Zél.) 19,50, 8. Woodardová (USA) 18,67.

Rozběhy a kvalifikace:

Muži:

100 m - semifinále: 1. Seville 9,90.

1500 m: 1. McSweyn (Austr.) 3:34,91, ...31. Sasínek (ČR) 3:39,47 - nepostoupil do semifinále.

Ženy:

100 m: 1. Asherová-Smithová (Brit.) 10,84.

1500 m - semifinále: 1. Tsegayová (Et.) 4:01,28, ...19. Mezuliáníková 4:07,62, 22. Mäki (obě ČR) 4:21,67 - nepostoupily do finále.