Američané mají o volby velký zájem, čekají ve frontách

foto Voliči na hasičské stanici v Newtownu.

Washington - Velký zájem zatím provází dnešní americké volby do Kongresu Spojených států. Lidé, kteří chtějí odevzdat svůj hlas, čekají v dlouhých řadách před volebními místnostmi, hlášeny jsou i problémy s hlasovacími zařízeními. První celoamerické volby od nástupu Donalda Trumpa do funkce amerického prezidenta jsou považovány za test jeho obliby v polovině čtyřletého mandátu.

Ve frontách musejí voliči čekat třeba ve městě Decatur v Georgii. Podle televize CNN je to způsobeno i závadami hlasovacích přístrojů - při ověřování identity voličů přístroje například někdy hlásí, že člověk už hlasoval. Na jiném místě si čekající lidé odskočili do supermarketu pro vodu, džus a sušenky. "Voliči jsou dost rozčilení a mají pocit, že nikdo tuto situaci pořádně neřeší," popsala atmosféru u jedné z volebních místností v Georgii jistá žena. Lidé prý sice dostali provizorní hlasovací lístky, ale příliš je nechtějí používat, a tak čekají, až přístroje budou fungovat. Podle informací agentury AP se v Georgii čekání protáhlo až na tři hodiny.

Jedním z nejbedlivěji sledovaných soubojů současných voleb je klání o post georgijského guvernéra: uchází se o něj demokratka Stacey Abramsová, která by v případě zvolení byla první černošskou ženou v guvernérském úřadu, a současný republikánský guvernér Brian Kemp.

Ve Washingtonu se před volebními místnosti táhly dlouhé zástupy, i když ve městě pršelo.

V okrese Porter na severozápadě Indiany neotevřelo 12 hlasovacích místnostní v oficiálně stanovený čas, soudce proto nařídil, že zde hlasování skončí později, na některých místech až o dvě a půl hodiny. Volby ve většině Indiany oficiálně skončí v 18:00 místního času (24:00 SEČ), v několika okresech pak o hodinu později.

Na ostrově Prudence ve státě Rhode Island se porouchal jediný hlasovací přístroj a nový musely úřady do volební místnosti poslat trajektem. Hlasování ale nebylo přerušeno, voliči mohli použít papírové lístky, které následně volební komise načetla pomocí skeneru.

Na některých místech v Severní Karolíně volební komise ohlásila problémy se čtečkou hlasovacích lístků, za což zřejmě mohla vysoká vzdušná vlhkost.

Vyhrocená situace se stala v městečku South Franklin na západě Pensylvánie, kde jistý muž vyhrožoval, že zastřelí volební komisi poté, co mu sdělila, že k volbám zaregistrován není. Policie ho zadržela a muž již byl obviněn z výtržnictví a z nebezpečného vyhrožování.

Podle amerického ministerstva vnitřní bezpečnosti zatím nic nenasvědčuje tomu, že by průběh voleb ohrožovaly kybernetické útoky, hlášeno je ale několik případů šíření dezinformací.

V některých amerických městech dnes jezdí veřejná doprava zadarmo a někteří provozovatelé taxislužeb nabízejí slevy na jízdu k volební místnosti.

Oproti volbám před čtyřmi lety výrazně vzrostl počet lidí, kteří využili možnosti hlasovat předčasně.

Voliči rozhodují o novém složení celé Sněmovny reprezentantů a třetiny Senátu. Ve 36 státech vybírají také nové guvernéry.

Vláda USA zaznamenala šíření dezinformací k volbám

Americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti zaznamenalo několik případů záměrného šíření dezinformací o dnešních kongresových volbách a spolu s provozovateli sociálních sítí pracuje na odstranění těchto zpráv. Ministryně vnitřní bezpečnosti Kirstjen Nielsen nicméně ujistila, že volební infrastruktura nebyla narušena.

Ministerstvo na dnešní tiskové konferenci označilo kampaň záměrného šíření dezinformací jako omezenou a ujistilo, že hlasovací systém je bezpečný. Nielsenová pak označila dnešní volby za vůbec nejbezpečnější v moderní historii země a varovala před jakýmkoli pokusem do hlasování zasáhnout.

"Nezkoušejte to. Naše demokracie není nástrojem, který proti nám můžete použít. Nebudeme tolerovat žádný pokus zasáhnout do našich voleb," dodala.

Americké vládní i bezpečnostní úřady a také řada velkých médií varovaly veřejnost, aby byla během voleb bdělá a nepodléhala případným pokusům o šíření dezinformací. Přistěhovalecká a celní policie (ICE) například již v říjnu v reakci na nepravdivá tvrzení veřejně oznámila, že její příslušníci nebudou v hlasovacích místnostech přítomni.

I tak se ale dnes na webu objevily zprávy o tom, že ICE okolí volebních místností střeží a že zde hledá přistěhovalce, kteří do země přišli bez dokladů. Společnost Facebook informovala, že dnes takové zprávy ze své sociální sítě odstranila. Rovněž smazala příspěvky, které voliče informovaly o špatném datu voleb.

"Náš tým podrobně sleduje volby z naší válečné místnosti a je v kontaktu s našimi partnery z vládních úřadů. Dosud jsme nezaznamenali nic neočekávaného," řekl mluvčí Facebooku televizi CNN.

Trump tráví volební den v Bílém domě, bez veřejnosti

Americký prezident Donald Trump dnešní volební den, který je považován za jeho vysvědčení po dvou letech u moci, tráví v Bílém domě mimo zraky veřejnosti ve společnosti svého politického týmu, rodiny a přátel. Trump se vrátil do Washingtonu časně ráno z předvolebních shromáždění ve státech Ohio, Indiana a Missouri. On i jeho manželka Melania využili možnosti předčasného hlasování a svůj hlas odevzdali v New Yorku již před několika týdny, informoval Bílý dům.

Trumpova mluvčí Sarah Huckabeeová Sandersová podle agentury AP uvedla, že prezident dnes bude vyřizovat telefonáty, sledovat hlasování do Kongresu i výběr guvernérů a bude mít schůzku se svými poradci. Později bude ve své rezidenci v Bílém domě sledovat výsledky voleb s manželkou a přáteli.

Trumpův program, který každý den zveřejňuje prezidentova kancelář, dnes neobsahuje žádné veřejně oznámené schůzky. Celý den má prezident vyhrazen pro vládní záležitosti. Korespondentka listu The New York Times Maggie Habermanová, která se věnuje zpravodajství z Bílého domu, na twitteru poznamenala, že vládní záležitosti znamenají, že Trump stráví dlouhé hodiny s telefonem, twitterem a u televize. Dodala, že prezident má také možnost uspořádat schůzky, které nebudou formálně zaneseny do jeho oficiálního programu.

Trump i dnes využívá twitter, přes který spolu s manželkou Melanií vyzval veřejnost, aby šla volit. V sérii dalších tweetů pak podpořil několik republikánských kandidátů do Kongresu.

Po předvolební kampani, kterou přinejmenším v posledních dnech Trump postavil na protiimigrační kampani, prezident v rozhovoru vpředvečer voleb připustil, že "by rád mluvil mírnějším tónem". "Do jisté míry si myslím, že nemám na výběr, ale možná tu taková možnost (zvolit mírnější tón) je," dodal. Nicméně jak upozorňuje AP, v posledních hodinách kampaně Trump ostrými slovy nešetřil. "Kontrasty v těchto volbách nemohou být jasnější. Demokraté vytvářejí lůzu," prohlásil šéf Bílého domu na shromáždění v Cape Girardeau v Missouri. "Tak se to stalo. Republikáni vytvářejí pracovní místa," dodal.

Dnešní volby, připadající na poločas Trumpovy čtyřleté vlády, jsou považovány za test obliby tohoto republikánského prezidenta. Podle průzkumů mají demokraté šanci nově získat většinu ve Sněmovně reprezentantů, v Senátu se jim to ale pravděpodobně nepovede.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je pátek 19. dubna 2019

Očekáváme v 9:00 13°C

Celá předpověď