American Express se poprvé po 26 letech propadl do ztráty

foto Logo American Express na dveřích obchodu v New Yorku. Ilustrační foto.

New York - Americký vydavatel kreditních karet American Express zaznamenal poprvé po 26 letech čtvrtletní ztrátu. Za tři měsíce do konce loňského prosince činila 1,2 miliardy dolarů (24,8 miliardy Kč), zatímco ve stejném období loňského roku hospodařila firma se ziskem 825 milionů dolarů. Na vině je americká daňová reforma, kvůli níž musel podnik jednorázově odvést poplatek 2,6 miliardy dolarů. Firma ve svém prohlášení uvedla, že na příštích šest měsíců přeruší program zpětného odkupu akcií.

Tržby American Express v závěru roku ale stouply o téměř deset procent na 8,84 miliardy dolarů. Stejně jako zisk bez započtení mimořádné daně tak překonaly očekávání analytiků. Akcionáři přesto reagovali na ohlášené výsledky se zklamáním a kurz akcie poslali po závěru čtvrtečního obchodování o téměř tři procenta dolů.

Daňová reforma amerického prezidenta Donalda Trumpa korporátní daň radikálně snižuje a firmy z ní budou mít v dlouhodobém horizontu užitek. Nejdříve ale budou muset často odepsat vysoké sumy, protože se snižují i odepisovatelné daňové položky a zavádí se zvláštní daň na majetek uložený v zahraničí, připomněla agentura DPA.

Za celý hospodářský rok 2017 se zisk American Express snížil o 49 procent na 2,7 miliardy dolarů. Tržby vzrostly o čtyři procenta na 33,5 miliardy dolarů. American Express patří spolu se společnostmi Visa a Mastercard ke třem největším poskytovatelům kreditních karet na světě. Na rozdíl od svých konkurentů poskytuje firma také skutečné úvěry, a vydělává tak vedle poplatků i na úrocích.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je pátek 16. listopadu 2018

Očekáváme v 17:00 6°C

Celá předpověď