Amelie Siba a skupina Květy mohou získat cenu Apollo i Vinyla

foto Ilustrační foto - Brněnská alternativní skupina Květy vydá devátou řadovou desku symbolicky 17. listopadu. Toto datum pokládají členové kapely za důležité. Za jeden z důvodů, proč mít rád současnost, ve které nyní žijí, považují fakt, že kapela s takovým stylem, zvukem, texty a zpěvákem by před třiceti lety desku pravděpodobně vydat nemohla. V rozhovoru s ČTK to uvedli zpěvák a textař Martin E. Kyšperský (vpravo) a kontrabasista a bubeník Aleš Pilgr (druhý zleva).

Praha - Písničkářka Amelie Siba a alternativní brněnská skupina Květy mohou být zároveň vítězi hudebních cen Vinyla i Cen české hudební kritiky Apollo. Debut Dye My Hair zpěvačky a kytaristky Siby a nahrávku Květy Květy nominovala porota ceny Apollo na nejlepší domácí album roku 2019. Alba Dye My Hair a Květy Květy jsou nominovaná na desku roku také v hudebních cenách Vinyla. Siba navíc může ve Vinyle uspět i jako objev roku. ČTK o tom informovali pořadatelé cen.

Vyhlášení cen Vinyla by se mělo uskutečnit 24. února 2021 v pražském Lucerna Music Baru. Cena Apollo by měla být předána během slavnostního večera 3. března 2021 v pražském klubu Roxy.

Na Desku roku v cenách Vinyla vedle Siby a Květů aspiruje třetí album Year Insane jediného stálého protagonisty Black Tar Jesus Tomáše Kopáčka a debutové album Liebe od kvarteta Tábor. V kategorii Objev roku, kde se znovu objevují Siba a Tábor, porota nominovala také rapové trio 58G, které dal dohromady Tomáš Kučera známý jako "rapující fotbalista" z Teplic. Uspět může i prvotina V kuchyni písničkáře Jana Senfta vystupujícího pod jménem Člověk krve. Mezi nominovanými na Počin roku jsou aktivity labelu Divnosti, hudební festival Jednota Kalvárie a kompilace Sing Sing Revolution Vol.1.

"Vinyla letos slaví 10 let existence. K výročí připravujeme několik novinek. Jednou z nich je třeba Cena Jany "Apačky" Grygarové, ocenění pro mladé hudební publicistky či publicisty. Uzávěrka přihlášek je otevřená až do 31. prosince," připomněl za koordinátory cen Tomáš Grombíř.

Vítězem hudebních cen publicistů Vinyla za loňský rok v kategorii Deska roku se stala dvojice B4 za album Plastová okna. Objevem roku je Margo, projekt zpěvačky a producentky Anety Martínkové, a počinem roku jsou aktivity klubu Punctum. Více informací se nachází na www.vinyla.cz.

Vítěz ceny Apollo 2020 bude úzkou porotou vybrán na neveřejné schůzi na konci února 2021. Mezi nominovanými jsou vedle Siby a kapely Květy také Lenka Dusilová za album Řeka, skupiny Dukla (Honza), Tata Bojs (Jedna nula), Povodí Ohře (Dva trámy na kříž) a duo Teepee (Where the Ocean Breaks).

"Podobu udílení a především to, zda bude přístupné pro veřejnost či nikoliv, upřesníme dodatečně s ohledem na opatření v souvislosti s vývojem epidemie covid-19. Nicméně pevně věříme, že v jeho průběhu živě zahraje všech sedm nominovaných interpretů," uvedl za organizátory Pavel Kučera.

Cenu české hudební kritiky Apollo za nejlepší domácí album roku 2019 získal raper Hugo Toxxx za svoji nahrávku s názvem 1000. Vítěz obdržel šek na 40.000 korun od Ochranného svazu autorského (OSA) a sošku podle návrhu výtvarníka Maxima Velčovského a z díly sochaře Jana Jaroše. Více informací je na www.cenyapollo.cz.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pátek 5. března 2021

Očekáváme v 15:00 4°C

Celá předpověď