Amatérští sportovci se chystají na prokazování očkováním nebo prodělaným covidem

foto Krytá sportovní hala - ilustrační foto.

Praha - Amatérští sportovci se chystají na nutnost prokazování očkováním nebo proděláním koronaviru, které s platností od 22. listopadu schválila vláda. Jak konkrétně se bude vztahovat na jednotlivce a týmy z neprofesionálních soutěží, bude jasné až po zveřejnění kompletního mimořádného opatření. Česká unie sportu (ČUS) věří, že se podaří soutěže udržet v chodu.

Vzhledem k tomu, že děti do 12 let se nemusejí testovat vůbec a mládež do 18 let se i nadále bude moci při hromadných aktivitách prokazovat PCR testem, komplikace mohou nastat u amatérských soutěží dospělých. "Věřím, že sport nebude limitován jako při minulých vlnách, protože to přineslo většinou samá negativa - lidi nemohli pohybem pečovat o své fyzické a psychické zdraví, děti byly bez sportu přikovány k počítačům. Lockdown sportu není řešením, sport je jedna z důležitých prevencí proti koronavirové pandemii," uvedl pro ČTK předseda ČUS Miroslav Jansta.

"Předpokládáme současně, že v řadách sportovců je z mnoha důvodů více naočkovaných než v běžné populaci. Nemělo by zásadním způsobem dojít k rušení amatérských soutěží, které jsou v kompetenci jednotlivých sportovních svazů. V současné době ale všichni budou situaci teprve vyhodnocovat," upozornil.

ČUS vyzvala své členy k očkování. "Prezentovali jsme v naší kampani pět důvodů, proč se nechat očkovat proti covidu-19. Zároveň je to rovněž na odpovědnosti jednotlivých klubů, jak jejich členové k vakcinaci přistoupili. Upozorňovali jsme, že zejména u kolektivního sportu nebo společné tréninkové přípravy se díky očkování odstraňuje nebo minimalizuje riziko rozvoje nákazy v celém týmu, vyřazení ze soutěže nebo odkladů utkání," uvedl Jansta.

Basketbalová federace od čtvrtka v klubech zjišťuje proočkovanost mezi hráči nad 18 let. "Zatím jsme zpracovali data cca ze třetiny klubů a proočkovanost se pohybuje nad 75 procenty. Z toho pohledu by nemělo být ohroženo samotné konání soutěží. Bohužel zřejmě budou existovat případy, kdy družstvo bude tímto nařízením zcela ochromeno. Věříme, že se ale budou počítat v řádu jednotek a takové případy budeme muset řešit. Zatím není úplně jasno jak. Na to potřebujeme trochu víc času a kompletní data ze všech klubů," uvedl mluvčí Martin Peterka.

Zástupci České asociace squashe se rovněž chystají obvolávat týmy a zjišťovat situaci. "Je možné, že budeme muset snížit počet hráčů v týmech, aby byla větší šance to dát dohromady. Jedná se o nouzovou variantu. Pokud to půjde, chceme v soutěžích pokračovat," uvedl generální sekretář Tomáš Fořter.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je sobota 1. října 2022

Očekáváme v 21:00 11°C

Celá předpověď