Alternativní Nobelovy ceny dostali Ázerbájdžánka, Ind a Etiopanka

foto vyhlášení alternativních Nobelových cen ve Stockholmu. Na projekci v pozadí jsou ocenění (zleva nahoře) Chadídža Ismailová, Colin Gonsalves, Jetneberš Nigussieová a Robert Bilott. Ole von Uexkull, Executive Director of the Right Livelihood Award Foundation, right, and jury member Maina Kiai announce the Right Livelihood Award laureates in Stockholm Sweden, Tuesday Sept. 26, 2017. Projected in the background clockwise from top left the laureates are, Khadija Ismayilova, Azerbaijan, Colin Gonsalves, India, Yetnebersh Nigussie, Ethiopia, and Robert Bilott, USA. (Janerik Henriksson /TT via AP)

Stockholm - Držiteli letošních alternativních Nobelových cen se stali indický právník obhajující zranitelné občany Colin Gonsalves, ázerbájdžánská novinářka píšící o korupci ve své zemi Chadídža Ismailová a slepá etiopská právnička, která usiluje o integraci postižených lidí do společnosti, Jetneberš Nigussieová. Čestné ocenění převzal americký právník Robert Bilott, který zastupuje oběti chemického znečištění zdrojů pitné vody. Informovala o tom agentura AP.

Laureáti ocenění byli vyhlášeni ve Stockholmu. Ázerbájdžánka, Ind a Etiopanka si mezi sebe rozdělí částku tři miliony švédských korun (8,19 milionu Kč), kterou je cena dotována.

Americkému právníkovi Bilottovi, který dostal čestné ocenění, se počátkem letošního roku podařilo vyhrát devatenáctiletý právní spor s americkým chemickým gigantem DuPont. Bilott ve sporu zastupoval asi 70.000 Američanů, jejichž pitná voda byla kontaminována perfluorooktanoátem amonným (APFO), který způsobuje dýchací choroby a rakovinu.

Ismailová, která byla v minulých letech vězněna, byla oceněna za investigativní články odkrývající korupci v nejvyšších kruzích v Ázerbájdžánu. Psala mimo jiné o podnikání rodinného klanu prezidenta Ilhama Alijeva.

Za obhajobu práv nejzranitelnějších občanů své země byl oceněn indický právník Gonsalves. Zastupuje například 6000 rohingských uprchlíků, kterým hrozí deportace zpět do Barmy, kde čelí pronásledování. Gonsalves rovněž v uplynulých letech reprezentoval organizace bojující proti dětské práci či rolníky ve sporech se soukromými firmami o půdu.

Slepá etiopská právnička Nigussieová se vyznamenala svým bojem proti diskriminaci postižených lidí v rozvojových zemích a úsilím o jejich integraci do společnosti.

Alternativní Nobelovy ceny (oficiálně zvané Right Livelihood Awards) se udílejí od roku 1980 na popud německo-švédského filantropa Jakoba von Uexkülla. Oceňováni jsou lidé a organizace za zásluhy o spravedlnost, mír a životní prostředí. Peníze provázející ocenění nemůže žádný z laureátů použít pro osobní účely, ale musí je investovat do činnosti, za kterou byl oceněn. Alternativní Nobelovy ceny jsou také do jisté míry vnímány jako kritika tradičních Nobelových cen.

V loňském roce se o alternativní Nobelovy ceny podělili dobrovolní záchranáři ze Syrské civilní obrany, egyptská feministická aktivistka Muzn Hasanová společně se svou organizací Nazra for Feminist Studies, ruská obhájkyně lidských práv Svetlana Gannuškinová a turecký nezávislý list Cumhuriyet.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je úterý 25. září 2018

Očekáváme v 13:00 13°C

Celá předpověď