Alšova galerie připomíná Tvrdohlavé, na léto chystá Lhotáka

foto Skupinu Tvrdohlaví, autory jako Jiří David, Jaroslav Róna či František Skála představuje Alšova jihočeská galerie (AJG) výstavou Říká se, že Nová vlna je mrtvá /Skvělá osmdesátá v Praze a okolí Výstava zahájená 11. dubna 2019 v budějovické Galerii Mariánská potrvá do 16. června 2019. V popředí je objekt od Františka Skály, v pozadí obrazy Jaroslava Róny.

České Budějovice - Skupinu Tvrdohlaví, autory jako Jiří David, Jaroslav Róna, František Skála či Michal Gabriel, představuje Alšova jihočeská galerie (AJG) výstavou Říká se, že Nová vlna je mrtvá /Skvělá osmdesátá v Praze a okolí. Společně s ní dnes v českobudějovické Galerii Mariánská otevřela i výstavu Martina Velíška. Jako hlavní sezonní kolekci připraví expozici Kamila Lhotáka, jež zahrne až 400 prací. ČTK to dnes řekl ředitel AJG Aleš Seifert. Výstavy v Galerii Mariánská potrvají do 16. června.

V sálech, které zaplnila díla z 80. let 20. století od členů Tvrdohlavých, jsou také práce osobností starší generace ze skupiny 12/15, jako Jiří Sopko, Michael Rittstein nebo Kurt Gebauer. Pomyslně se tak potkávají Gebauerův Trpaslík pivař s Poutníkem od Gabriela, velkoformátové obrazy Rodina od Jiřího Davida či Rónův obraz Jaro na vsi s Rittsteinovým obrazem Ošklivé květy.

Skupinu Tvrdohlaví, autory jako Jiří David, Jaroslav Róna či František Skála představuje Alšova jihočeská galerie (AJG) výstavou Říká se, že Nová vlna je mrtvá /Skvělá osmdesátá v Praze a okolí Výstava zahájená 11. dubna 2019 v budějovické Galerii Mariánská potrvá do 16. června 2019. "Pro mě je to unikátní zjevení z té šedi, která v 70. a 80. letech byla. Hravost, zkratka, humor, barevnost v kombinaci s apelem na tehdejší režimní stavy, to všechno je pořád platné. Dílo Tvrdohlavých neztratilo nic ze své kritičnosti a humoru," řekl Seifert.

Kurátor Martin Dostál vybral asi deset prací ze sbírek AJG, zbytek jsou zápůjčky z jiných galerií a ze soukromých sbírek. Příští rok chystá AJG výstavu skupiny 12/15 včetně Petra Pavlíka, vedle toho retrospektivu Tomáše Císařovského. Tvrdohlaví budou mít příští rok velkou retrospektivní výstavu v pražské Národní galerii. "Pro mě jsou tady špičkové věci, které definují i naši sbírku, jako Strážce Michala Gabriela," řekl Seifert.

Výtvarník Martin Velíšek se zúčastnil 11. dubna 2019 zahájení své výstavy, kterou uspořádala Alšova jihočeské galerie v budějovické Galerii Mariánská. Martin Velíšek, padesátiletý rodák z Atén, tvoří portrétní hyperrealistické malby. Vystavil jednak akty, jednak portréty jablek z cyklu Říjen, kdy je návštěvník vidí v různých stupních hniloby, plísně a rozkladu. Podle kurátorky Dity Pfeferové může takto namalované ovoce přimět i k zamyšlení nad pomíjivostí živého a nesmrtelností zaznamenaného. "Je to velmi zajímavý solitér v českém umění, který má ve svém díle vždycky zkratku a zajímavý, osobitý humor," řekl o Velíškovi ředitel AJG.

Alšova jihočeská galerie letos v Hluboké nad Vltavou připraví dvě hlavní sezonní výstavy: na jedné představí dílo Kamila Lhotáka (od 22. června), na druhé práce malíře a writera Pasty Onera (od 8. června).

AJG také přestavuje dva prostory, na což získala přes 50 milionů korun z evropských fondů. Wortnerův dům v Českých Budějovicích, kde pořádá výstavy, otevře na konci ledna 2020 a objekt Sparta na českobudějovickém Pražském předměstí, kde budou depozitáře a edukační centrum, chce zčásti otevřít na podzim 2020.

Alšova jihočeská galerie vznikla v roce 1953, ozdobou jejích sbírek jsou díla z gotiky a ze 60. let minulého století. Zřizuje ji Jihočeský kraj, letos jí dal příspěvek 37,8 milionu Kč.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je úterý 23. července 2019

Očekáváme v 23:00 23°C

Celá předpověď