Alšova galerie otevřela v Bechyni výstavu keramiky ze svých sbírek

foto Alšova jihočeská galerie připravuje v budově Mezinárodního muzea keramiky v Bechyni výstavu Současnost tradice, kde představí stálou expozici keramiky ze svých sbírek. Na snímku z 28. ledna 2022 pracovníci galerie kontrolují instalaci a popisky exponátů.

Bechyně (Táborsko ) - Alšova jihočeská galerie (AJG) otevřela v bechyňské pobočce novou výstavu keramiky ze svých sbírek. K vidění jsou monumentální sochy, drobné plastiky, užitkovou keramiku, reliéfy, figury a portréty. Kolekce staví na dvojicích, ve kterých se mísí spojení tradičního, často hrnčířského zpracování keramiky s moderním přístupem. ČTK to řekli zástupci galerie. Výstava potrvá do 22. května.

Fotogalerie

Výběr má 13 tematických okruhů. "Srdcem výstavy jsou dvě dvojice, první vítá návštěvníky hned u vchodu. Jedná se o nápojové sady Miroslava Olivy a Karla Příhody. Odkazují společně na historii hrnčířské výroby v Bechyni a oblast keramické tvorby, se kterou se setkáváme nejčastěji – většina z nás pije ráno kávu z keramických a porcelánových šálků. Druhou dvojicí jsou plastiky Slavomíra Bláhy a Ray Chena. Zosobňují tematiku dost abstraktní a přitom velmi známou, a to vztah matky a dítěte," uvedla kurátorka výstavy Tereza Svobodová.

Bechyňské Mezinárodní muzeum keramiky loni přesídlilo do nových prostor. Jde o opravený bývalý Dům služeb, kam AJG přestěhovala sbírky ze zámku. Prostory jsou menší než zámecké, nově budou ale otevřené celý rok. Do loňského roku měla AJG pobočku keramického muzea v bývalém zámeckém pivovaru. Sbírky keramiky zahrnují 3500 předmětů včetně prací od Karla Nepraše nebo Pravoslava Rady.

AJG si podle vyjádření vedení užívá nových prostor, které v Bechyni otevřela loni v srpnu. Tehdy tu byly dvě výstavy; jedna se skládala ze sbírkových předmětů, druhou tvořila díla z mezinárodního sympozia keramiky. "V tomto duchu chceme pokračovat i dál," řekla Paulina Skavova z PR galerie. Záměrem je hledat předměty, které lze představit v různých vztazích a souvislostech.

Vznik bechyňského muzea keramiky iniciovali v polovině 60. let 20. století druhý ředitel AJG Bořivoj Lauda, vedení města, tamní keramická škola a Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze. Funguje od roku 1967. Keramika se v Bechyni vyráběla od 16. století. Hlavní rozvoj přišel v 19. století. V roce 1875 tam knížecí rod Paarů začal v továrně vyrábět kachlová kamna a hliněné nádobí, o devět let později vznikla keramická škola. Ve městě působí i firma Laufen, výrobce umyvadel, toalet či van.

Alšova jihočeská galerie vznikla v roce 1953. Ozdobou jejích sbírek, které zahrnují přes 28.200 předmětů, jsou díla z gotiky a ze 60. let minulého století. Zřizuje ji Jihočeský kraj, letos jí dal na provoz 49,8 milionu Kč.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je čtvrtek 29. září 2022

Očekáváme v 9:00 11°C

Celá předpověď