Alpské země nadále sužuje sněhová kalamita

foto Uzavřená cesta v německém Obermaiselsteinu kvůli nebezpečí lavin.

Mnichov/Liezen (Rakousko) - Několik dnů trvající kalamita způsobená sněžením v alpských zemích není u konce. Po krátké pauze bez srážek v noci na dnešek v německém alpském podhůří a rakouských i švýcarských Alpách dnes opět sněží. Nebezpečí pádu lavin je nadále enormní, v sobotu zahynuli pod sněhovou masou tři Němci a jeden člověk se pohřešuje. Dnes přišli ve francouzském středisku Morillon o život dva muži při nepovedeném pokusu o odstřelení laviny. Informovaly o tom agentury DPA a APA.

Kvůli neustávajícímu sněžení se dnes opět zvýšilo riziko pádu lavin. Nejvyšší, pátý stupeň lavinového nebezpečí nyní platí v Rakousku v západním Tyrolsku a ve Vysokých Taurách. Ve Švýcarsku vyhlásili pátý stupeň lavinového nebezpečí v Bernských a Walliských Alpách a v kantonu Graubünden na východě země. Ve velké části rakouských, německých a švýcarských Alp pak platí lavinový stupeň čtyři, tedy vysoké nebezpečí.

Od pondělí se podle meteorologů znovu ochladí a mohlo by napadnout místy až metr nového sněhu, což situaci dále zhorší. Předpovědi počítají také se silným nárazovým větrem, který může způsobovat závěje a pád stromů. Experti důrazně varují turisty, aby se nepouštěli do volného terénu a vyhnuli se i túrám v lese, bezpečné je pouze lyžování na upravených sjezdovkách a na vyznačených trasách.

V hornobavorských okresech Bad Tölz-Wolfratshausen, Garmisch-Partenkirchen, Miesbach, Berchtesgaden a Traunstein již několik dnů platí stav katastrofy. V pondělí tam opět zůstanou zavřené školy, v nejpostiženějších místech se podle agentury DPA sněhové prázdniny prodlouží až do čtvrtka. V boji s kalamitou je nasazeno přes 5000 lidí včetně více než 1700 vojáků, kteří se snaží udržet průjezdné silnice a pomáhají s odklízením mokrého sněhu ze střech, jimž kvůli extrémnímu přetížení hrozí zřícení. Německá ministryně obrany Ursula von der Layenová dnes při návštěvě Berchtesgadenu slíbila, že německá armáda bude v postižených oblastech Bavorska pomáhat tak dlouho, jak bude potřeba.

Řada městeček i horských středisek je kvůli závějím a pádu lavin na komunikace odříznutých od světa. Například v bavorském horském středisku Balderschwang je kvůli sněhem zavalené silnici od světa odříznuto asi 1300 lidí. Kvůli nesjízdným příjezdovým silnicím jsou nyní nepřístupná i oblíbená rakouská alpská střediska Lech, Zürs, Ischgl, Galtür nebo Sölden. Zcela uzavřená je také silnice Fernpass, důležitá spojnice mezi Rakouskem a Německem, která bude neprůjezdná minimálně do úterního večera.

V sobotu zahynuli v rakouském alpském středisku Lech pod masami sněhu tři Němci a jeden se stále pohřešuje. Pátrání po něm muselo být přerušeno kvůli nebezpečí pádu dalších lavin. Turisté neuposlechli varování, aby neopouštěli upravené tratě. Další dva lidé dnes přišli o život ve francouzských Alpách - šlo o pracovníky horského střediska Morillon nedaleko Chamonix. Podle všeho nejspíš předčasně explodovala nálož, kterou chtěli odpálit lavinu ohrožující sjezdovky. Za poslední měsíc zemřelo v důsledku špatného počasí v Evropě nejméně 26 lidí, uvedla agentura AP.

Švýcarský meteorologický úřad varoval, že na severu země může do úterního poledne napadnout místy až půldruhého metru nového sněhu. Výstraha se týká také extrémně silného větru, který na horách může dosahovat rychlosti až 160 kilometrů za hodinu. Kvůli pádu lavin je od nedělního rána přerušen vlakový provoz skrze tunel Furka ve středním Švýcarsku.

Nový sníh přivodil v noci na dnešek v Dolním Bavorsku nedaleko české hranice četné dopravní nehody a uzavírky silnic. Policisté a hasiči zaznamenali více než 150 výjezdů. Na mnoha místech, především v okresech Deggendorf a Straubing-Bogen, popadaly na silnice stromy tíhou napadaného sněhu. Některé silnice jsou proto neprůjezdné. Odklízecí práce jsou pro záchranáře kvůli hrozbě pádu dalších stromů momentálně příliš nebezpečné.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je čtvrtek 18. července 2019

Očekáváme v 9:00 20°C

Celá předpověď