Allwyn, bývalá Sazka, vstoupí spojením s Cohn Robbins na burzu v New Yorku

foto Obchodníci na akciové burze v New Yorku. Ilustrační foto.

Lucern (Švýcarsko)/Praha - Nadnárodní provozovatel loterií Allwyn Entertainment, který patří do skupiny KKCG podnikatele Karla Komárka, vstoupí spojením s firmou Cohn Robbins Holdings (CRHC) na akciovou burzu v New Yorku. Hodnota sloučené společnosti dosáhne zhruba 9,3 miliardy USD (téměř 200 miliard Kč). Společnost Allwyn, která se dříve jmenovala Sazka Entertainment, o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Allwyn provozuje loterie v České republice, Itálii, Rakousku, Řecku a na Kypru. Má zájem také o loterijní licenci v Británii. Cohn Robbins je takzvaný SPAC, tedy firma, který se specializuje na akvizice.

"Navrhované ocenění skupiny působí přiměřeně, citelně se neodchyluje od normálu v odvětví," řekl ČTK analytik společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler.

Podnikání skupiny podle Pfeilera generuje slušné zisky. Proto by nemělo být výrazně zasaženo současnou vlnou výprodejů na akciových trzích, která se týká hlavně mladých technologických společností. Vstup na burzu prostřednictvím firmy označované SPAC je relativně nový fenomén, který se masově rozšířil teprve za pandemie.

Firmu CRHC založil Gary Cohn, ekonomický poradce bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, a investor Clifton S. Robbins. Firma loni v září získala od investorů 828 milionů USD a v kategorii SPAC patří v poslední době k největším.

Současní akcionáři společnosti Allwyn by měli mít po spojení ve sloučeném podniku podíl přibližně 83 procent. Žádný nový akcionář by bezprostředně po transakci neměl v podniku vlastnit více než pět procent.

Transakci už jednomyslně schválila představenstva společností Allwyn i CRHC, potvrdit ji ale ještě musejí akcionáři CRHC a regulační orgány. Uzavřena by pak měla být ve druhém čtvrtletí letošního roku.

Vstup na newyorskou burzu NYSE má podpořit globální růstovou strategii firmy Allwyn, včetně případných akvizic a soutěží o licence na trzích v Evropě a v USA. Má jí také zajistit lepší přístup na kapitálové trhy.

"Vstup na NYSE je další kapitolou v historii společnosti Allwyn a je výsledkem společných úspěchů, z nichž budou těžit hráči, komunity i investoři," uvedl v prohlášení předseda představenstva firmy Allwyn Karel Komárek. "Předpokládáme, že firma dosáhne atraktivního růstu příjmů, zisku a volných peněžních prostředků, a vytvoří tak pro investory atraktivní dlouhodobou hodnotu," doplnil.

Společnost v letošním roce očekává upravený provozní zisk EBITDA zhruba 810 milionů USD. Čisté příjmy ze sázení odhaduje přibližně na 1,7 miliardy USD.

Komárek patří k nejbohatším českým podnikatelům, časopis Forbes odhadl hodnotu jeho majetku na 5,3 miliardy USD. Komárkova firma KKCG se zaměřuje hlavně na podnikání v zábavě, ale také na ropu a plyn, informační technologie a reality. Skupina vyvíjí podnikatelské aktivity ve 36 zemích světa, podíly má v 212 firmách, mimo jiné v Sazka Group, Aricoma Group, MND Group, KKCG Real Estate Group, kapitálovém fondu Springtide Ventures a dalších.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 3. října 2022

Očekáváme v 15:00 14°C

Celá předpověď