Aljaška zažívá teploty i 15 stupňů nad obvyklými hodnotami

foto Ilustrační foto - Mount McKinley na Aljašce je se svými 6.194 m n.m. nejvyšší horou severní Ameriky. Pohled na ni je jednoduše impozantní - její mohutně zaledněný masiv převyšuje své okolí o úctyhodných 5.600m. Však také původní obyvatelé říkali hoře „Denali“ - „Velikán“.

Juneau (USA) - Mimořádně teplý konec zimy s teplotami i o 15 stupňů Celsia nad sezónními průměry zažívá letos nejsevernější americký stát Ajlaška. O víkendu by mohla vlna teplého počasí ještě vygradovat, napsala agentura AFP. Na severu státu se očekávají teploty převyšující obvyklé hodnoty i o 20 stupňů.

"Letošní únor i březen byly mimořádně teplé. Spousta míst má našlápnuto k překonání teplotních rekordů pro březen," řekl AFP klimatolog specializující se na Aljašku Rick Thoman. Ve městech na severu státu jako Wainwright, Nuiqsut, Kaktovi a Barrow se o víkendu očekávají teploty o 14 až 22 stupňů Celsia nad normálem.

"V Barrow jsme tento měsíc měli celkem pět rekordně teplých dní," dodává Thoman. Ten poslední přišel ve čtvrtek, kdy se teploměry zastavily na hodnotě 1,1 stupně pod bodem mrazu, což je nad sezónním průměrem o 18 stupňů. Podle Thomana panují tento měsíc podmínky, které jsou obvyklé v dubnu nebo květnu.

Deník The Washignton Post (WP) dodává, že na některých místech v aljašském vnitrozemí zůstala teplota nad bodem mrazu několik nocí po sobě, což se takto brzy v roce stalo poprvé. Odborníci pak varují před nezvykle slabou tloušťkou ledu na jihozápadě Aljašky, kde mnohem dříve než je zvykem přestává být bezpečné přejíždět zamrzlé řeky.

Podle WP představuje aktuální výkyv v teplotách jen nejnovější projev "dlouhodobé epizody akutního a vytrvalého tepla napříč státem i celým arktickým regionem". Aljašku označuje list za jeden z nejrychleji se oteplujících amerických států.

"V arktické oblasti je oteplování dvakrát rychlejší oproti globálnímu průměru, což je způsobeno zejména úbytkem mořského ledu a růstem teploty Severního ledového oceánu," dodává AFP.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je sobota 24. srpna 2019

Očekáváme v 21:00 22°C

Celá předpověď