Alexijevičová podle spolupracovnice odletěla do Německa

foto Běloruská spisovatelka a držitelka Nobelovy ceny za literaturu Světlana Alexijevičová.

Minsk - Spisovatelka a držitelka Nobelovy ceny za literaturu Světlana Alexijevičová, která jako jediná členka vedení koordinační rady běloruské opozice zůstávala ve vlasti na svobodě, odletěla do Německa. Uvedl to dnes server Tut.by, který se odvolává na její spolupracovnici. Ostatní členové vedení opoziční rady už byli uvězněni nebo donuceni k odjezdu z Běloruska. Generální prokurátor podezírá opoziční špičky ze snah o uchvácení moci a z poškozování národní bezpečnosti.

"Nesouvisí to s trestním případem proti koordinační radě, ani neodjela navždy. Nic takového. Odletěla kvůli osobním a literárním záležitostem. Má naplánované schůzky, knižní veletrh ve Švédsku a na Sicílii jí předají cenu. To je její normální život," uvedla spisovatelčina spolupracovnice Taťjana Tjurinová. Návrat ale podle ní závisí na vývoji událostí v Bělorusku a na stavu spisovatelčina zdraví. Alexijevičová by se podle agentury Reuters měla léčit v Německu.

Dvaasedmdesátiletá Alexijevičová se podle svých kolegů aktivní práce ve vedení koordinační rady vzhledem ke svému zdravotnímu stavu nezúčastnila, i tak jí ale hrozilo zatčení. Do minského bytu Alexijevičové se 9. září pokoušeli vniknout neznámí maskovaní muži. K literátce tehdy přijeli diplomaté nejméně ze sedmi zemí Evropské unie, mezi nimi i velvyslanci České republiky a Slovenska, aby ji ochránili. Přítomnost českého velvyslance Tomáše Pernického v bytě Alexijevičové potvrdil na twitteru šéf české diplomacie Tomáš Petříček.

Zatýkání či nucení opozičních běloruských politiků k odjezdu z vlasti se děje v rámci systematické kampaně, kterou se prezident Alexandr Lukašenko snaží zbavit vůdců protestů. Ty už trvají od prezidentských voleb z 9. srpna. Jejich vítězem úřady pošesté prohlásily Lukašenka, tentokrát s více než 80 procenty hlasů, zatímco opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská získala podle nich deset procent hlasů. Opozice pokládá výsledek za zfalšovaný, neuznává ho ani Evropská unie.

Šestašedesátiletý Lukašenko, který vládne Bělorusku už 26 let, nedává najevo známky ochoty přistoupit na dialog s opozicí ani se západními zeměmi. Jedná zatím pouze s Moskvou, která je nejbližším spojencem Minsku.

Tuto neděli, v 50. den protestů, v Minsku a 21 dalších městech opět demonstrovaly desítky tisíc lidí. Ministerstvo vnitra dnes podle agentury AP upřesnilo, že policie v sobotu zadržela 150 demonstrantů, dalších více než 350 v neděli. Během sedmi týdnů protestů bylo zadrženo už více než 13.000 lidí, dodala agentura Reuters s odvoláním na údaje ministerstva.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je neděle 25. října 2020

Očekáváme v 21:00 10°C

Celá předpověď