Alexijevičová a Ulická zrušily svou účast na pražském veletrhu Svět knihy

foto Běloruská spisovatelka a držitelka Nobelovy ceny za literaturu Světlana Alexijevičová.

Praha - Běloruská laureátka Nobelovy ceny Svjatlana Alexijevičová a jedna z nejvýznamnějších zástupkyň ruských opozičních intelektuálů Ljudmila Ulická zrušily svou účast na veletrhu Svět knihy, který v Praze začíná ve čtvrtek. V tiskové zprávě to dnes uvedli pořadatelé veletrhu. Alexijevičová se po nedávné hospitalizaci nezúčastní akce ze zdravotních důvodů. Ulická se rozhodla po odchodu z Ruska natrvalo setrvat v Německu, požádala o politický azyl a status žadatele ji neumožňuje vycestovat ze země.

Alexijevičová měla na veletrhu převzít Cenu Jiřího Theinera, kterou nyní věnuje ukrajinské delegaci. "Ukrajina je dnes v čele boje proti zlu. A musí vědět, že jsme s ní," vzkázala Alexijevičová návštěvníkům veletrhu.

Dramaturg festivalu Guillaume Basset uvedl, že pořadatelům je velice líto, že se běloruská držitelka Nobelovy ceny za literaturu veletrhu nezúčastní. "Její účast jsme vnímali jako velice důležitou. Bylo pro nás stěžejní, aby se stala součástí sekce Literatura jako hlas svobody, která slouží jako veřejná tribuna pro tvůrce bojující za svobodu," řekl.

"Na její návštěvu jsme se velmi těšili, především proto, že vnímáme důležitost veřejných projevů spisovatelů v době zmatků – zvláště toho, do kterého nás (ruský prezident Vladimir) Putin ponořil. Víme, jak může být hlas spisovatelů politický a jak se mohou postavit proti propagandě, alternativním faktům a postpravdě, které nedemokratičtí vůdci používají proti lidem," doplnil.

Cena Jiřího Theinera se dosud udílela těm, kdo v zahraničí významně přispívají k šíření a propagaci české literatury. Nese odkaz Jiřího (George) Theinera, jenž podporoval svobodu projevu a veřejně upozorňoval na její porušování. Od letošního ročníku se cena zaměří na osobnosti, které jsou hlasem svobody proti cenzuře a pro demokracii.

Veletrh a literární festival Svět knihy přivítá hosty z 35 zemí a regionů. Na Výstavišti se sejde 416 vystavovatelů a 748 účinkujících. Čestným hostem bude Itálie. Po únorové invazi ruské armády na Ukrajinu pořadatelé zrušili účast Ruska na veletrhu. Samostatný veletržní stánek organizátoři veletrhu vyhradili Ukrajině.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je úterý 5. července 2022

Očekáváme v 19:00 21°C

Celá předpověď