Alexandrovci opět vystoupí v Česku, zazpívá s nimi Daniel Hůlka

foto Ilustrační foto - Alexandrovův soubor písní a tanců známý pod jménem Alexandrovci 11. května ve Zlíně zahájil českou část evropského turné. Koncert sledoval zaplněný zimní stadion. Turné je pojato jako jubilejní a vzpomínkové. Letos v září uplyne 80 let od jeho prvního koncertu v Praze. Série koncertů bude i vzpomínkou na tragédii z konce loňského roku, kdy při havárii letadla zahynulo 92 lidí včetně 64 členů slavného pěveckého souboru. Jejich památce byla dnes věnována jedna píseň, na plátno se při ní promítaly fotografie zemřelých členů souboru. Na snímku je sólista Vadim Ananěv.

Praha - V České republice se příští rok v sedmi městech uskuteční série dvanácti koncertů turné ruského armádního pěveckého a tanečního souboru Alexandrovci. Jako hosta si soubor přizval zpěváka Daniela Hůlku. První vystoupení se uskuteční 12. května v Karlových Varech. V Praze se Alexandrovci představí na dvou koncertech 15. května. ČTK o tom za pořadatele informoval Karen Mchitarjan.

S Alexandrovci jako hosté vystupovali například Karel Gott, Lucie Bílá, Petr Kolář, Petra Janů, Aleš Brichta, Bára Basiková či houslový virtuos Pavel Šporcl. Hůlka vystoupí se třemi písněmi na všech dvanácti koncertech. "Budu zpívat árii Vodníka z Dvořákovy Rusalky, dále árii Nespravedlivý Bůh z muzikálu Dracula od Karla Svobody a Zdeňka Borovce a také píseň Ráj, kterou napsal řecký skladatel Vangelis a česky ji pro mě otextoval pan Zdeněk Borovec," sdělil zpěvák.

V minulosti koncerty Alexandrovců provázely protesty protiruských aktivistů. Například skupina Kaputin! před dvěma lety v Praze oslovovala návštěvníky koncertu s tím, že Alexandrovci nejsou zábava, ale propaganda. "Podle mě může na vystupování s Alexandrovci negativně reagovat jen kulturně nevzdělaný člověk. Jde o ojedinělé a naprosto výjimečné hudební těleso, které nemá jinde na světě obdoby. Já se moc těším, jak si květnové turné jako muzikant užiju. Z toho důvodu jsem také nabídku přijal," podotkl Hůlka.

Na světovém tour 2021 Alexandrovců zazní hity jako Svatá válka, Kaťuša nebo Kalinka, církevní i moderní skladby. V současnosti Alexandrovci mají přes 300 členů, do České republiky přijede 120členný soubor, který tvoří mužský pěvecký sbor, orchestr, balet a skupinka sólistů a dirigentů.

Ruský armádní soubor Alexandrovci uspořádal první veřejné vystoupení 12. října 1928 v Ústředním domě Rudé armády v Moskvě. Tehdy se jmenoval Soubor rudoarmějské písně a tvořilo ho dvanáct mužů - osm zpěváků, dva tanečníci, harmonikář a recitátor.

Umělecké těleso založil hudební skladatel, dirigent, sbormistr a pedagog Alexandr Alexandrov, mimo jiné autor sovětské i ruské státní hymny, který jej vedl do své smrti v roce 1946. Od té doby nese soubor jeho jméno - Akademický soubor písní a tanců Ruské armády A. V. Alexandrova.

V prosinci 2016 soubor potkala osudová rána, když se letadlo s 64 jeho zpěváky zřítilo do Černého moře při letu na ruskou vojenskou základnu v syrské Latákii. Katastrofu nikdo nepřežil. Po katastrofě se soubor snažil o obnovu, do konkurzu v lednu 2017 se na uvolněná místa přihlásilo více než 2000 uchazečů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je pondělí 8. března 2021

Očekáváme v 15:00 5°C

Celá předpověď