Albový debut Vladimíra Merty vyjde k 50. výročí vzniku na vinylu

foto Ilustrační foto - Hudebník, filmař a spisovatel Vladimír Merta (na snímku z 18. ledna 2016).

Praha - Album Vladimíra Merty Ballades de Prague, jedna z nejvýznamnějších nahrávek v historii tuzemského folkového písničkářství, vyjde k 50. výročí svého vzniku na vinylu. Novou podobu desky vzniklé ve Francii, která v Česku na CD poprvé vyšla před deseti lety, představí 14. prosince na koncertě Merty a Zuzany Homolové v pražské Malostranské besedě. ČTK o tom za nakladatelství Galén informovala Lenka Příhonská.

Legendární album Ballades de Prague vyšlo ve Francii v lednu 1969 v době, kdy byl Merta na studijním pobytu v Paříži. Několik jeho výlisků z Paříže odeslal do Prahy a další kusy si z Francie dovezli zpěvákovi příznivci. Návrhy Jiřího Černého na konci 60. let Ballades de Prague převzít a vydat je i v tehdejším Československu ztroskotaly. Hlavním argumentem pro odmítnutí prý byla Mertova "volnost" v zacházení s texty lidových písní.

Deska obsahuje osm písní, vedle Mertovy autorské tvorby, zastoupené například písněmi Chtít chytit vítr nebo Pomeranče Hieronyma Bosche, obsahuje album i několik lidových písní. Mezi nimi například koledu Nesem vám noviny nebo Mertovu verzi lidovky Kočka leze dírou, jejíž autorství mu bylo dnes již neexistující vydavatelskou společností omylem původně připsáno.

Poprvé se album Ballades de Prague v České republice poprvé oficiálně objevilo před deseti lety. Do tuzemských obchodů se dostalo při příležitosti 40. výročí jeho vydání jako CD s replikou původního obalu a dvacetistránkovou přílohou obsahující autorovu vzpomínku na nahrávání, původní text, který Merta sepsal při příležitosti pařížského vydání alba, a další dokumenty.

Vladimír Merta byl na konci 60. let jedním z nejrespektovanějších hudebníků tehdejšího Československa. Patřil k polooficiálním autorům, kterým režim výrazně bránil v koncertních i nahrávacích možnostech. Tuzemské debutové album P.S. mu umožnil vydat v roce 1978, další jeho desky vyšly až po roce 1989. Třiasedmdesátiletý písničkář působí také jako publicista, spisovatel, fotograf a filmový režisér. Je rovněž autorem filmové hudby k několika filmům.

Nakladatelství Galén na konec roku připravilo i další tituly mapující historii tuzemské hudby. Patří mezi ně například Velký zpěvník Semafor 1959-2019, který k 60. narozeninám divadla Semafor uspořádal Tomáš Edelsberger. Vychází také série významných tuzemských jazzových alb, mezi kterými jsou nahrávky Jiřího Stivína, Gustava Broma, Karla Růžičky, Jany Koubkové, Martina Brunnera a dalších.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je čtvrtek 9. července 2020

Očekáváme v 23:00 20°C

Celá předpověď