Aktuálně.cz: Žalobkyně se odvolala proti verdiktu nad Balákem, zdá se jí mírný

foto Ilustrační foto - Prezident Miloš Zeman udělil milost šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi (na snímku z 26. června 2019), který byl odsouzen za ovlivňování veřejné zakázky v Lánské oboře. 

Praha - Státní zástupkyně se odvolala proti rozsudku, který šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi uložil pokutu a zákaz činnosti v kauze těžby kamene v Lánské oboře. Žalobkyně považuje trest za nepřiměřeně mírný, řekla webu Aktuálně.cz. Případem se bude zabývat Krajský soud v Praze. Balák vinu odmítá. Lesní správa Lány je příspěvkovou organizací Kanceláře prezidenta republiky.

Balák podepsal podle žalobkyně Denisy Sotákové nevýhodnou smlouvu na prodej kamene, který prodal výrazně levněji, než byla jeho tržní cena. Státní zástupkyně tvrdí, že tak způsobil škodu zhruba 1,6 milionu korun.

Počátkem letošního srpna uložil kladenský soud Balákovi peněžitý trest 870.000 korun a dvouletý zákaz činnosti v organizacích, které spravují státní majetek. Podle žalobkyně je to ale nedostatečné. "Trest považuji za nepřiměřeně mírný," řekla Aktuálně.cz. Minulý týden proto rozhodla, že podá proti verdiktu odvolání.

Proti rozsudku se odvolal i Balák. Trvá na své nevině a rozsudek napadl v plném rozsahu, uvádí server.

Jaký trest v odvolání navrhla, Sotáková neuvedla. U kladenského soudu pro Baláka navrhovala za trestný čin porušení povinnosti při správě cizího majetku dvouletý trest s podmíněným odkladem na tři roky, peněžitý trest 1,6 milionu korun a zákaz činnosti na čtyři roky v organizacích spravujících státní majetek.

Kauza těžby kamene v Lánské oboře není jediným případem, kvůli kterému stál Balák před soudem. Koncem března byl pravomocně odsouzen ke třem letům vězení za ovlivnění dvousetmilionové veřejné zakázky na zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře kolem vodní nádrže Klíčava. Zaplatit měl podle rozsudku 1,8 milionu korun a dostal čtyřletý zákaz činnosti. Prezident Miloš Zeman mu však udělil milost.

V říjnu Balák oznámil, že ve funkci ředitele Lesní správy Lány ke konci letošního roku skončí. Vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář jeho rezignaci přijal.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je úterý 6. června 2023

Očekáváme v 17:00 20°C

Celá předpověď