Slovenská policie oznámila, že odhalila rozkrádání ve vojenském zpravodajství

foto Automobil slovenské policie. Ilustrační foto.

Bratislava - Slovenská policie obvinila 16 lidí včetně dvou bývalých ředitelů vojenského zpravodajství a dvě právnické osoby v kauze, která se týká podezření z nákupu předražených obranných technologií vojenskou tajnou službou a z následného praní peněz. Novinářům to dnes řekl policejní prezident Štefan Hamran, který způsobenou škodu vyčíslil na více než 74 milionů eur (1,8 miliardy korun). Z Hamranova vyjádření vyplynulo, že mezi obviněnými jsou bývalí šéfové vojenského zpravodajství Ján Balciar a Ľubomír Skuhra, jakož i někdejší šéf zpravodajské televize TA3 Michal Gučík a bývalý šéf slovenského hokejového svazu Martin Kohút..

Prokurátor Ondrej Repa doplnil, že kauza se týká nákupu, který stát neudělal přímo, ale pomocí prostředníka, jemuž poskytl peníze. Existuje podezření "z nehospodárného nakládání s veřejnými prostředky, které v konečném důsledku končí v soukromých rukách," uvedl Repa.

Z vyjádření policie a prokurátora vyplývá, že vyčíslená škoda je rozdílem mezi skutečnou cenou nákupu a částkou, kterou stát vyplatil prostředníkovi. Nákup byl realizován v utajeném režimu, tedy mimo veřejné soutěže. Obvinění se týká trestných činů porušování povinností při správě cizího majetku a legalizace příjmů z trestné činnosti, za které obviněným v případě prokázání viny hrozí dlouholeté vězení.

Kriminalisté zajistili kromě jiného zlato, miliony eur na bankovních účtech, dále hotovost a byty v Bratislavě a v Praze.

Kauza se podle Hamrana týká období let 2013 až 2020. V tomto období ministři obrany byli zástupci sociálních demokratů (Směr-SD) někdejšího premiéra Roberta Fica a Slovenské národní strany. Směr-SD je nejpopulárnější stranou před předčasnými parlamentními volbami, které budou na Slovensku příští týden.

"Nemáme politický kalendář. Pro nás je to irelevantní," řekl Hamran k tomu, že policie provedla akci krátce před volbami. Policie prověřuje i jiné podezřelé nákupy.

"To co dnes předvedli pan Hamran a představitel speciální prokuratury je neuvěřitelným zasahováním do předvolební kampaně. To, co dnes předvedl Hamran, pán Repa, to byla politická tiskovka. Bylo to zneužití prostředků trestního práva k mobilizaci proti opozici," řekl v reakci Fico. Tvrdil, že o samotné kauze nic neví.

Balciar, o kterém slovenská média v minulosti psala mimo jiné kvůli jeho rozsáhlému majetku, stanul v čele vojenského zpravodajství v roce 2016. Ve funkci vystřídal Skuhru. Balciar pak po posledních parlamentních volbách z konce února 2020, po kterých Směr-SD odešel do opozice, na řídicí funkci v armádní tajné službě rezignoval.

V krátké době jde o druhou akci slovenské policie, jež se týká bezpečnostních složek státu. V srpnu kriminalisté obvinili tehdejšího ředitele civilní tajné služby SIS Michala Aláče, dále jeho předchůdce a další tři osoby v případu, který se týká podezření z maření vyšetřování korupčních a jiných trestných činů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je sobota 30. září 2023

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď