Aktivisté žádají o zabavení domu na Žižkově, který patří rodině ruského zbrojaře

foto Akce skupiny Kaputin, která chtěla upozornit na to, že manželé Rusové Olga a Rostislav Zorikovovi vlastní historický dům ve Štítného ulici č.p.10 na pražském Žižkově a užívají v Praze rozsáhlé nemovitosti a drahé automobily, 17. května 2023. Druhý zleva je senátor Marek Hilšer.

Praha - Na pražském Žižkově dnes aktivisté ze skupiny Kaputin vyvěšením transparentu na domu, jenž patří rodině ruského zbrojaře, upozornili na pokračující ruskou agresi na Ukrajině. Žádají zabavení domu a apelují na české úřady, aby důsledněji uplatňovaly sankce vůči ruskému vedení. Akci podpořil také senátor Marek Hilšer, který poslal dopis premiérovi Petrovi Fialovi (ODS) a ministrovi zahraničí Janu Lipavskému (Piráti) s výzvou k uplatnění sankcí.

Fotogalerie

"(V dopise) upozorňujeme na to, že v Praze si ukládají majetky lidé, kteří jsou spojeni s Vladimírem Putinem, vyrábí pro něj rakety a jsou to exponenti režimu," řekl ČTK Hilšer. Dodal, že přestože má Česko zákon, který má řešit sankce na tyto lidi, tak oni na tom sankčním seznamu nejsou. Podle něj jsou přitom na sankčním seznamu Spojených států a Kanady. "Myslím, že česká vláda by tohle měla řešit podle zákona a neměli bychom nad tím přivírat oči," uvedl Hilšer.

Člen skupiny Kaputin Otakar Van Gemund ČTK řekl, že aktivisté chtějí poukázat na nehoráznost skutečností, že zeť ruského zbrojaře vlastní činžovní dům a jeho rodina po Česku vlastní nemovitosti v hodnotě několik stovek milionů korun. A podle něj si tak mohou v ČR svobodně podnikat, i když jejich "rodinný příslušník vyrábí rakety, které vraždí Ukrajince v agresivní teroristické válce, kterou rozpoutalo Rusko".

Podle Van Gemunda jde o Olgu a Rostislava Zorikovovi a jejich další příbuzné. "Takže my žádáme, aby sankční zákon byl dodržován a tohle nebylo možné, a aby jakýkoliv ruští oligarchové na sankčním seznamu byli vyvlastněni a ten majetek se pak prodal," řekl člen skupiny Kaputin. Dodal, že výtěžek by se poslal na pomoc Ukrajině jako válečná reparace.

Podle skupiny Kaputin je Olga Zorikovová dcerou Borise Obnosova, generálního ředitele nejvýznamnějšího ruského výrobce raket a bomb Tactical Missiles Corporation (KTRV). Kromě domu na Žižkově dále rodina vlastní nemovitosti v Hlubočepích a na Barrandově. "Platí tvrdá vízová omezení pro běžné Bělorusy a Rusy, ale chybí efektivní kontrola pohybu příbuzných vysoce postavených ruských zločinců na českém území, a to nejen v tomto případě," uvedl Van Gemund.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je středa 4. října 2023

Očekáváme v 17:00 16°C

Celá předpověď