Aktivisté v centru Prahy požadují zákaz vývozu živých zvířat z ČR mimo EU

foto Happening organizace Obránci zvířat nazvaný Peklo jménem transporty ke kampani Lepší zákony pro zvířata. Cílem je dosáhnout zákazu transportu živých zvířat mimo země EU, 18. září 2023, Praha.

Praha - Aktivisté z hnutí Obraz - obránci zvířat v centru Prahy upozornili na happeningu nazvaném Peklo jménem transporty na utrpení hospodářských zvířat, která se převáží na dlouhé vzdálenost z Česka mimo EU. Aktivisté ve zvířecích maskách uprostřed Václavského náměstí na počítačích přehrávali videa z přepravy například skotu. Zhruba 50 lidí také v maskách zvířat jezdilo v pražských tramvajích. Aktivisté požadují zákaz vývozu živých zvířat z ČR mimo EU.

Fotogalerie

Pavel Buršík z hnutí ČTK řekl, že cílem akce je ukázat veřejnosti, jak vypadají poslední dny života desítek tisíc zvířat, která se v transportech vozí do asijských nebo i afrických zemí. Uvedl, že často směřují na Blízký východ, kde je čeká porážka bez omráčení, zvířata se podřezávají a nechávají vykrvácet. Akce je součást kampaně hnutí za změny zákonů týkající se životních podmínek zvířat a aktivisté vyzývají veřejnost, aby jejich snahu podpořila. Mimo jiné požadují také přísnější regulaci pyrotechniky nebo to, aby se ochrana zvířat dostala do ústavy.

"Česká republika je jeden z největších vývozců krav, býků, telat z EU do Turecka a dalších zemí. Turecko často bývá tranzitní zemí. Vyváží se i statisíce živých kuřat, stovky až tisíce koz, ovcí, prasat a jestli je nějaké zvíře typické pro ČR, tak je to skot," řekl Buršík.

Poznamenal, že na Blízkém východě je z kulturních důvodů poptávka právě po čerstvém mase z dovezeného skotu. Upozornil na to, že zvířata cestují tři až čtyři dny na vzdálenost několika tisíc kilometrů, přestože je možnost exportu chlazeného nebo mraženého masa.

Podle Buršíka lidé v Česku už dokázali přimět politiky, aby se přijaly systémové změny, jako byl například zákaz klecových chov slepic a kožešinových farem nebo zpřísnění legislativy týkající se týrání zvířat.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pátek 29. září 2023

Očekáváme v 9:00 22°C

Celá předpověď