Ativisté protestovali obsazením rypadel na severu Čech proti těžbě uhlí

foto Skupina aktivistek obsadila 10. června 2021 ráno rypadlo v uhelném dolu Nástup-Tušimice na Chomutovsku. Žádají rychlý a spravedlivý konec těžby uhlí.

Kadaň (Chomutovsko) - Aktivisté dnes ukončili protest proti pokračování těžby hnědého uhlí na severu Čech. Na dvě rypadla vylezlo několik lidí ve čtvrtek ráno. Z velkostroje na Dolech Bílina skupina slezla ve čtvrtek odpoledne, rypadlo na Chomutovsku opustily čtyři osoby dnes ráno. Policie je podezřívá z přestupku proti veřejnému pořádku, který spočívá v neuposlechnutí výzvy, a vniknutí do důlního díla. Severočeské doly, kterým rypadla patří, sčítají škody. Práce musely na obou strojích po dobu protestu zastavit.

Fotogalerie

"S průběhem akce jsme spokojeni. Naším cílem bylo protestovat proti další těžbě uhlí," řekl ČTK člověk, který se představil jako Jindra Krejčí ze skupiny Kolektiv Pod zem!, která akci pořádala. Velkostroje aktivisté obsadili, jak uvedli, protože nechtějí nečinně přihlížet, jak se dál těží a spaluje uhlí. Aktivisté zdůraznili, že uhlí je největší zdroj emisí a skleníkových plynů, což přispívá ke globálnímu oteplování.

Skupina odmítá plán vlády ohledně těžby. Uhelná komise doporučila ukončit využívání uhlí do roku 2038, ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) už dříve řekl, že zásadní odklon od využívání uhlí k výrobě elektřiny a tepla očekává už do roku 2030. "Požadujeme řešení ne pomocí Uhelné komise, ale řešení demokratickým procesem, který zahrnuje co nejvíce místních lidí," uvedla kontaktní osoba aktivistů.

Policie podezřívá skupinu ze dvou přestupků. Aktivisty, kteří byli na Dole Bílina, policie již propustila. Tři ženy a jednoho muže, kteří dnes nad ránem opustili velkostroj na dolech Nástup Tušimice, policie ještě vyslýchá. "Pracuje se na zjištění jejich totožnosti," řekla ČTK mluvčí chomutovské policie Miroslava Glogovská. Za neoprávněné vniknutí do dobývacího prostoru hrozí aktivistům pokuta až 15.000 korun.

Severočeské doly zastavily práci na strojích po dobu protestu. "Šetření o škodách v tuto chvíli probíhá a do jeho skončení se k tomu nebudeme vyjadřovat," řekl ČTK mluvčí společnosti Lukáš Kopecký. Na rypadlech na Dolech Bílina byla skupina čtyř osob a stejně početná skupina vyvěsila transparent na velkostroji na Dolech Nástup Tušimice.

Ekologičtí aktivisté protestují proti těžbě hnědého uhlí na severu Čech každoročně. Naposledy loni v září vnikli do lomu Vršany a demonstrovali před elektrárnou Počerady na Lounsku, která je největším odběratelem hnědého uhlí z tohoto lomu. Ve čtvrtek začal mostecký okresní soud projednávat žalobu Vršanské uhelné na osm lidí, kteří podle těžařů vylezli na rypadlo v lomu Vršany a navzdory policejním výzvám na něm setrvali dva dny. Firma po žalovaných žádá 70.509 korun, uvedl deník MfDNES.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je středa 25. května 2022

Očekáváme v 19:00 15°C

Celá předpověď