Akcie na pražské burze v průběhu týdne oslabily o 1,9 procenta

foto Pražská akciová burza, Burzovní palác - ilustrační foto.

Praha - Akcie na pražské burze v průběhu uplynulého týdne oslabily. Index PX klesl o 1,9 procenta na 1290,7 bodu. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Největší růst zaznamenaly akcie výrobce antivirových programů Avast. Nejvýraznější pokles naopak postihl cenné papíry Komerční banky. V předchozím týdnu akcie na pražské burze klesly o 1,1 procenta.

"Minulý týden byl podle očekávání charakterizován zasedáním americké centrální banky Fed. Jeho více jestřábí vyznění přineslo na trh prodejce," uvedl analytik J&T Banky Milan Vaníček. Konkrétně pak USA prostřednictvím indexu S&P 500 ustoupilo o 5,9 procenta. Evropa prostřednictvím indexu EuroStoxx 600 v uplynulém týdnu klesla o 4,3 procenta.

Nejvíce rostly akcie Avastu, které přidaly 0,2 procenta na 142,9 koruny. Britský antimonopolní úřad na svých stránkách uvedl, že v červenci zveřejní zjištění ve věci fúze Avastu s NortonLifeLock. Naopak největší pokles zaznamenaly akcie Komerční banky, které propadly o 4,7 procenta na 669 korun. Komerční banka reaguje podle analytiků v souladu s vývojem finančního sektoru, který se začíná připravovat na zpomalení ekonomiky.

Příští týden v pondělí ovlivní akcie na pražské burze podle Vaníčka státní svátek ve Spojených státech, což bude na trhu znát sníženou aktivitou. V průběhu týdne budou investoři rozebírat poslední kroky americké centrální banky Fed a budou sledovat makroekonomická data. "Razantnější utahování měnové politiky se bude dále propisovat do ohodnocení aktiv, což s sebou může nést tlak na riziková aktiva. Z tohoto důvodu zůstáváme stále obezřetní ohledně vývoje akcií," dodal Vaníček.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je neděle 14. srpna 2022

Očekáváme v 15:00 24°C

Celá předpověď