Akademie vizuálního umění ocenila Pištěka, Mládkovou či Gebauera

foto Sochař Kurt Gebauer převzal 4. října 2021 v Praze cenu v kategorii Umělec roku při příležitosti prvního ročníku předávání Cen České akademie vizuálního umění.

Praha – Nově vzniklá Česká akademie vizuálního umění dnes poprvé udílela své ceny. Kromě ocenění nejlepších počinů v oblasti výtvarného umění za minulý rok uvedla na úvod své činnosti 12 osob do své Síně slávy. Jsou mezi nimi skláři Václav Cígler a Vladimír Kopecký, sběratelka Meda Mládková, historici umění Jiří Šetlík a Petr Wittlich nebo umělci Theodor Pištěk, Milan Grygar nebo Milan Dobeš. Kopecký si osobně pro cenu přišel na ceremoniál do Národního technického muzea.

Do Síně slávy akademie vstoupili také malíř Bedřich Dlouhý, grafička Alena Kučerová, výtvarník Eduard Ovčáček a ilustrátorka a tvůrkyně autorských knih Květa Pacovská. Výstavou roku se stala expozice Národní galerie Praha Mikuláš Medek - Nahý v trní. Umělcem roku se stal Kurt Gebauer, akademie mu cenu udělila s přihlédnutím k výstavě v Národní galerii Praha, kterou jako kurátor připravil Michal Novotný.

V kategorii Objev roku porota cenu udělila výstavě nazvané O lásce, která v centru DOX představila tvorbu málo známého autora Siegfrieda Herze. Jejím kurátorem byl historik umění Otto Urban, jemuž pak akademie udělila cenu v kategorii Kurátor/teoretik roku. Ocenila tak jeho práci na Herzově výstavě a také na skupinové výstavě s názvem Vanitas, která také v centru DOX ukazovala smrt a umírání jako jeden z významných námětů současného výtvarného umění.

V kategorii Umělecká publikace roku akademie ocenila knihu nazvanou 80. a 90. léta 20. století – sbírka Collett, jejímž editorem je Martin Dostál, předseda České akademie vizuálního umění. Společnost Collet sídlí v Praze a Mnichově, věnuje se galerijní a sbírkotvorné činnosti.

České akademie vizuálního umění vznikla loni v září. Jejím posláním je podle jejích zakladatelů podporovat české vizuální umění a jeho tvůrce a aktéry ve všech oblastech provozu umění. Jejími členy jsou umělci i všichni další, kdo se podílejí na provozu umění, tedy kurátoři, historici umění, autoři textů, galeristé, sběratelé, vydavatelé publikací o umění či obchodníci s uměním.

Prvním krokem akademie byl loni v listopadu apel na vládu, aby otevřela soukromé galerie, protože tehdejšími opatřeními proti šíření koronaviru podle nich trpěli galeristé i umělci.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je neděle 25. září 2022

Očekáváme v 9:00 15°C

Celá předpověď