AI: Syrská armáda používá proti civilistům kazetové bomby

foto Ilustrační foto - Budova zničená při bombardování syrského Halabu na snímku z 25. září 2016.

Damašek - Zakázané kazetové bomby sovětské výroby, které při náletech na východní Ghútu použila syrská armáda, si jen tento měsíc vyžádaly životy deseti civilistů. S odkazem na dnešní sdělení organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) to uvedla agentura AP. Ve východní Ghútě, což je oblast nedaleko Damašku, žije od roku 2013 v obležení syrské armády odhadem na 400.000 lidí, polovina jsou podle OSN děti.

Kazetová bomba funguje tak, že se její plášť za letu otevře a do cílového území dopadnou desítky až stovky menších bomb. Některé ale po dopadu na zem neexplodují a roky pak ohrožují civilisty, podobně jako například nášlapné miny.

Podle AI se kazetové bomby, které jsou rovněž známé jako tříštivé bomby, začaly v Sýrii používat v září 2015. V té době se do války na stranu syrské vlády zapojilo Rusko.

Mezinárodní dohoda, která zakazuje používat kazetové bomby, vstoupila v platnost v roce 2010 a ratifikovalo ji 102 států. Dalších 17 zemí dohodu podepsalo, ale neratifikovalo. Rusko ani Sýrie dohodu nepodepsaly.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je středa 26. září 2018

Očekáváme v 9:00 8°C

Celá předpověď