Agrofert posílil na chmelařském trhu, koupil skupinu Top Hop

foto Chmel - ilustrační foto.

Praha - Koncern Agrofert koupil předního pěstitele chmele skupinu Top Hop. Rozloha chmelnic Agrofetu stoupne o 550 hektarů, když dosud obhospodařoval 160 hektarů chmelnic. Hodnotu transakce nebudou smluvní strany zveřejňovat. ČTK o tom dnes informoval mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský. Celkově je v Česku podle Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského zhruba 4940 hektarů osázených chmelem. Pěstitelů je kolem 120, přičemž přes tři čtvrtiny chmele se pěstují v Žatecké chmelařské oblasti. Podle odhadu dvou zdrojů serveru Hospodářských novin (HN) se hodnota transakce může pohybovat okolo jedné miliardy korun.

Společnosti skupiny Top Hop obdělávají více než 3600 hektarů zemědělské půdy, z čehož tvoří téměř 550 hektarů chmelnice. Všechny jsou v Žatecké chmelařské oblasti. Hlavním předmětem podnikání pěti dceřiných společností je především zemědělská prvovýroba se zaměřením na pěstování chmele, ale také ostatní rostlinná výroba a chov skotu. Podle výroční zprávy za rok 2021 sklidil Top Hop 1521 tun chmele, což odpovídá čtvrtině celkové produkce v Česku za daný rok.

"Koncern Agrofert se společnostmi Top Hop dlouhodobě spolupracuje. Akvizicí získáváme dobře fungující společnost, kvalitní ornou půdu a navíc rozšiřujeme naše podnikání v oblasti chmelu. Dosud jsme obhospodařovali 160 hektarů chmelnic a patřili mezi pět největších pěstitelů chmele v Česku," uvedl ředitel zemědělské divize a výkonný ředitel Agrofertu Josef Mráz.

Top Hop je jedním z dodavatelů chmele pro plzeňský Prazdroj, řekl dnes ČTK mluvčí Prazdroje Zdeněk Kovář. "Chmel nakupujeme prostřednictvím našich obchodních partnerů od desítek tuzemských pěstitelů, a to od malých farmářů až po ty největší pěstitele," sdělil.

Společnost Top Hop měla loni podle výroční zprávy zisk 25,6 milionu Kč a konsolidovaný zisk celé skupiny činil 37,8 milionu Kč. Hodnota EBIDTA (zisk před započtením úroků, daní a odpisů) byla 86,8 milionu Kč a konsolidované tržby činily 287 milionů Kč. Mezi dceřiné společnosti patří firmy Chmel Podlesí, Chmelař, Chmelex, Zlaté chmelové údolí a společnost Petrohradská.

Holding Agrofert sdružuje téměř 200 firem. Působí v chemickém průmyslu, zemědělství a potravinářství. Kromě toho vlastní také lesnické společnosti, podniká také v segmentu pozemních technologií a technice, logistice, dopravě či v médiích. Holdingu loni meziročně stouply konsolidované tržby o 15 procent na 184,8 miliardy korun. Zisk po zdanění stoupl na 5,8 miliardy korun ze 3,8 miliardy Kč v roce 2020.

Do února 2017 vlastnil Agrofert bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, kvůli zákonu o střetu zájmů své akcie vložil do svěřenských fondů. Podle státní Evidence skutečných majitelů je však reálným vlastníkem holdingu, stále ho ovládá také podle auditu Evropské komise.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je úterý 21. března 2023

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď