Agentury: Češi demonstrovali proti Zemanovi, Babišovi i komunistům

foto Iniciativa Milion chvilek pro demokracii uspořádala 21. srpna 2019 v Praze pochod k připomenutí vstupu vojsk Varšavské smlouvy 21. srpna 1968 a násilného potlačení protiokupačních demonstrací o rok později. Organizátoři průvodu chtějí poukázat i na současné politické problémy. Účastníci pochodu se sešli na Václavském náměstí, odtud se vydali přes Staroměstské náměstí a Karlův most (na snímku) na Hradčanské náměstí.

Berlín/Paříž/Vídeň - Proti prezidentovi Miloši Zemanovi obviňovanému z proruských a pročínských postojů, populistickému premiérovi Andreji Babišovi viněnému ze spolupráce s někdejší tajnou policií StB i proti jeho menšinové vládě podporované komunisty protestovali dnes podle světových agentur v Praze tisíce lidí. Francouzská AFP, německá DPA či rakouská APA také připomínají, že se demonstrace konala v den výročí okupace Československa vojsky zemí Varšavské smlouvy i násilně potlačených demonstrací proti ní v roce 1969.

AFP vyzdvihla projev, který na Václavském náměstí přednesla bývalá televizní hlasatelka Kamila Moučková. Agentura rovněž připomněla, že organizátorem dnešního protestu byl spolek Milion chvilek pro demokracii, který uspořádal i červnovou protivládní demonstraci v Praze, na níž dorazilo 250.000 lidí. Dnešní účast na protestu AFP odhadla na 5000 lidí.

Podle agentury DPA demonstranti na Václavské náměstí přišli vyjádřit především nespokojenost "s vládou, kterou tolerují komunisté". Zdůrazňuje, že současný český premiér a předseda "populistického" hnutí ANO Babiš byl před rokem 1989 členem Komunistické strany Československa (KSČ).

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je pondělí 16. září 2019

Očekáváme v 5:00 13°C

Celá předpověď