Agentura S&P snížila rating Ukrajiny hlouběji do neinvestičního pásma

foto Realita války na Ukrajině v blízkosti Kyjeva v Byšiv, 27. března 2022.

Kyjev - Agentura S&P Global Ratings snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Ukrajiny o jeden stupeň na CCC+, což značí značná rizika nesplácení. Důvodem je vojenský konflikt, který se protáhl více, než se původně předpokládalo. Výhled ratingu je negativní. To znamená, že se v nejbližších měsících může dále zhoršit.

Rating Ukrajiny je nyní na úrovni Argentiny nebo Mosambiku a jen pět bodů nad úrovní platební neschopnosti, upozornila agentura Bloomberg. Negativní výhled agentura vysvětlila tím, že rizika pro ekonomiku, veřejné finance a finanční stabilitu plynoucí z války mohou ohrozit schopnost vlády plnit své dluhové závazky.

"Značné poškození ukrajinské ekonomiky a schopnosti generovat daně způsobilo, že splácení státního dluhu je více závislé na mezinárodní finanční podpoře," uvedla S&P v prohlášení. Pokud bude konflikt pokračovat i v druhé polovině roku, očekává pokles reálného hrubého domácího produktu Ukrajiny o 40 procent.

Agentura Moody's Investors Service před týdnem snížila rating Ukrajiny na třetí nejnižší úroveň. Rovněž to odůvodnila riziky související s konfliktem, který se protáhl více než se očekávalo.

Úvěrový rating je důležitý pro investory, protože jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost splacení úvěru správně a včas. Má důležitý vliv na ochotu věřitelů příslušenému subjektu půjčovat a na podmínky půjčky. Čím je rating vyšší, tím lépe je dlužník vnímám v očích věřitelů a je pravděpodobnější, že si bude schopen zajistit levnější půjčky. Pokud je rating ve spekulativním pásmu, nemohou do dluhopisů daného subjektu investovat velcí institucionální investoři, jako penzijní fondy.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je úterý 16. srpna 2022

Očekáváme v 21:00 24°C

Celá předpověď